Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Simsar kime denir?

Simsarlık sözleşmesi, simsarın taraflar arasında bir sözleşme kurulması ve bu sözleşmenin kurulması hâlinde ücrete hak kazandığı sözleşme oluyor. Peki, simsar kime denir?


Simsar kime denir?


Simsar komisyonculara deniyor. Taraflar arasında sözleşme kurulmasını sağlayan kimseler bu işten belli bir komisyon kazanıyor. Bu işi yapan kimseler simsar oluyor.


Bu iş, gayrimenkullerin alım satım ve kiralama işlemlerinde de yapılabiliyor. Emlak komisyoncuları da bir nevi simsar oluyor.


Borçlar Kanunu gereğince; Simsarlık sözleşmesi, simsarın taraflar arasında bir sözleşme kurulması imkânının hazırlanmasını veya kurulmasına aracılık etmeyi üstlendiği ve bu sözleşmenin kurulması hâlinde ücrete hak kazandığı sözleşme olarak tanımlanıyor.


Simsarlık sözleşmesine, kural olarak vekâlete ilişkin hükümler uygulanır.

Taşınmazlar konusundaki simsarlık sözleşmesi, yazılı şekilde yapılmadıkça geçerli olmaz.


Simsar, ancak yaptığı faaliyet sonucunda sözleşme kurulursa ücrete hak kazanır. Simsarın faaliyeti sonucunda kurulan sözleşme geciktirici koşula bağlanmışsa ücret, koşulun gerçekleşmesi hâlinde ödenir.


Simsarlık sözleşmesinde simsarın yapacağı giderlerin kendisine ödeneceği kararlaştırılmışsa, simsarın faaliyeti sözleşmenin kurulmasıyla sonuçlanmamış olsa bile giderleri ödenir.


Ücret, belirlenmemişse tarifeye, tarife yoksa teamüle göre ödenir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com