Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sirkeci-Halkalı treninde test sürüşü başladı!

Bu yılın sonunda başlaması beklenen Sirkeci-Halkalı treninde test sürüşü başladı..


Sirkeci-Halkalı ve Söğütlüçeşme- Gebze arasındaki banliyö hatları, İstanbul-Ankara arası Yüksek hızlı tren projesine entegrasyon için kapatılarak çalışmalar başladı. Hatta çalışmalar sona doğru gelirken, bu yılın sonunda başlaması beklenen hatla ilgili bir ilk yaşandı.


Hat boyunca test lokomotifleri denemelerine başlandı. Raylar üzerinde ilerleyen lokomotifler testleri yapılarak, gerekli düzenlemeleri de gerçekleştiriliyor.


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Marmaray’ın yapılması ile Ankara’dan İstanbul Pendik’e kadar gelen tren yolu Marmaray  entegrasyonu sayesinde Halkalı’ya kadar uzatılması planlanan güzergahtaki çalışmaların son durumu ve lokomotiflerin test sürüşleri de havadan görüntülendi. 


Çekilen görüntülerde, işçiler ise bir yandan rayları dizmeyi sürdürürken bir yandan ise tren yoluna girilmemesi için çitleri örüyor. Güzergah üzerinde bulunan ve Marmara’ya kadar olan istasyonların büyük bir bölümü de tamamlandı.


"2018 SONUNA KALMADAN SİSTEMİN TAMAMINI BİTİRECEĞİZ"


İstanbul’daki banliyö tren hattı çalışmalarının 24 saat aralıksız sürdüğünü belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Ankara yüksek hızlı tren hattına entegre edilmesi için kapatılan, Halkalı Sirkeci arasında devam eden banliyö tren hattı ile ilgili olarak  “2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Halkalı’dan Gebze’ye birbiri ile entegre edeceğiz” dedi.