Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sırrı Süreyya Önder kimdir? HDP İstanbul Adayı 2014

2014 yerel seçimleri için BDP’den ayrılarak kurulan HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı. Aynı zamanda milletvekili olan Sırrı Süreyya Önder, sinema yönetmeni ve yazar. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ikinci sınıftan terk…Sırrı Süreyya Önder kimdir? HDP İstanbul Adayı 2014

HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder
Sırrı Süreyya Önder’in adaylığı ne zaman açıklandı?


Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkçü, 4 Aralık 2013 tarihinde "Vekilimiz Sırrı Süreyya Önder hem halkın hem de bizim İstanbul adayımızdır" dedi.


HDP Genel Merkez'de '2014 Yerel Seçim Hazırlıkları'yla ilgili bilgi veren Eş Genel Başkanlar Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü ile Milletvekilleri Levent Tüzel ve Sırrı Süreyya Önder’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Genel Başkan Yardımcısı Ertuğrul Kürkçü, İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.Sırrı Süreyya Önder nereli?


1962 Adıyaman doğumlu. Türkmen kökenli Türk sinemacı, yönetmen ve yazar. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde 2’inci sınıfa kadar okudu. 


Sırrı Süreyya Önder, asimile olmuş Türkmen olarak ifade ettiği bir ailede dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ziya, annesinin adı Zeliha'dır. Berber ve arzuhalci olan babası 1970'li yıllarda Türkiye İşçi Partisi'nin Adıyaman kurucusu ve il başkanı olmuştur. Sekiz yaşındayken babası sirozdan ölen Önder, annesi ve dört kardeşi ile dedesinin evine taşındı ve bu dönemde bir fotoğrafçıda çırak olarak çalışmaya başladı. Fotoğrafçılıktan aldığı ücretin ailesini geçindirmeye yetmemesi üzerine 16 yaşını bitirdikten sonra Sıtma Savaş ve Eradikasyon Teşkilatı'na mevsimlik işçi olarak girdi. Milliyetçi cephe hükümeti kurulunca bu işini kaybeden Önder, bir lastik tamirci dükkânı açtı.Sırrı Süreyya Önder ne zaman milletvekili oldu?


Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yaptı. Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloğu (BDP'nin desteklediği Bağımsızlar) saflarında katıldığı 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. 


23 Ekim 2013'te Halkların Demokratik Partisi'ne dahil olmak üzere BDP'den istifa etti.Sırrı Süreyya Önder hangi okullardan mezun?


1978 yılında Adıyaman Lisesi'nde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine giren Önder, tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni kazanarak Ankara'ya gitti. 12 Eylül Darbesi yapıldığında Ankara'daydı. İlk tutuklama furyasında hapse girdi. Uzunca bir yargılama sürecinin ardından 12 yıl hapse mahkûm edildi. Açlık grevleri vb. protestoları ve eylemleri nedeniyle infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde yedi yıl hapis yattı. 


Siyasal Bilgiler Fakültesi 2. sınıfından ayrıldı. Önder, 1 çocuk babasıdır.Sırrı Süreyya Önder’in ilk sinema filmi hangisidir?


Önder, BKM Film tarafından çekilen senaryosunu da kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi ve 2007 Ocak ayında gösterime girdi. Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin, doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı (gevende) üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.


2012 yılında F Tipi Film'in yönetmenlerinden biri olmuştur.Sırrı Süreyya Önder, hangi gazetelerde yazarlık yaptı? 


Önder, gazeteciliğe Ocak 2010 - Mart 2010 tarihleri arasında BirGün gazetesinde köşe yazıları yazarak başladı. Ekim 2010'dan sonra Radikal gazetesinde, 2011 mayıs-haziran aylarında Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.Sırrı Süreyya Önder hangi filmlere imza attı?


Filmografi


Yıl Film Görev Notlar ve ödüller

2006 Beynelmilel Yönetmen

Senarist

Müzik

Oyuncu (Servet) 14. Altın Koza Film Festivali En İyi Film Ödülü, En İyi Senaryo Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü

18. Ankara Uluslararası Film Festivali En İyi Film Ödülü ve Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali Jüri Özel Ödülü

7. Karaçi Uluslararası Film Festivali En iyi Yönetmen Ödülü

Barselona Uluslararası Politik Filmler Festivali Jüri Özel Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü

Sis ve Gece Oyuncu

2008 O... Çocukları Senarist

Kalpsiz Adam Senaryo danışmanı

2009 Ada: Zombilerin Düğünü Konuk oyuncu (Taksici)

Ejder Kapanı Oyuncu (Asayiş Şube Müdürü)

2010 Mar Konuk oyuncu

2012 Yeraltı Oyuncu (Cevdet) Sırrı Süreyya Önder'in oynadığı bölümler montajda filmden çıkartıldı.

2012 F Tipi film YönetmenSırrı Süreyya Önder iletişim bilgileri nelerdir?


Sırrı Süreyya Önder, TBMM iletişim bilgileri

Adres: B Blok 1. Kat 5 Nolu Banko Oda: 11

Telefon : +90 (312) 420 62 44 +90 (312) 420 62 45

Faks: +90 (312) 420 69 78

E-Posta : sirrisureyya.onder@tbmm.gov.tr


Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları