Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sit alanları yönetim sistemi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından doğal sit alanlarını internet ortamına aktarılması işlemidir. Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce'deki doğal sit alanları, sit alanları yönetim sistemine aktarıldı.Sit alanları yönetim sistemiSit alanları yönetim sistemi nasıl çalışır?Türkiye'nin doğal sit alanları haritası çıkarılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, "sit alanları yönetim sistemi" ile Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce'deki doğal sit alanlarını internet ortamına aktardı. Bakanlık, yıl sonuna kadar da Türkiye genelindeki bütün doğal sit alanlarını elektronik ortama aktaracak.

Sistemin, yıl sonuna kadar Türkiye genelindeki çalışmanın tamamlanması planlanıyor.Sit alanları yönetim sistemi ne işe yarayacak?Yeni sistem, satın almak istediği arazinin doğal sit alanı olup olmadığı öğrenmek isteyen vatandaşların işine yarayacak. Yeni sistem hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, vatandaşlardan gelen 'aldığım arazinin sit alanı olduğunu ve hiçbir işlem yapılamayacağını sonradan öğrendim, mağdur oldum' yönündeki şikayetler üzerine sistemne ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Projenin pilot olarak belirlenen 6 ilde başarılı bir şekilde uygulandığını ifade eden Bakan Bayraktar şunu söyledi :


"Bu illerdeki doğal sit sınırları, mevcut dosyalar üzerinden belirlenerek veri tabanına aktarıldı. 75 ilimizde de çalışmalar hızla devam etmektedir. 5 ay içerisinde tüm Türkiye'nin doğal sit alanlarını veri tabanına aktarmayı planlıyoruz"Erdoğan Bayraktar, sit alanları yönetim sistemi için neler söyledi?Yeni sistem hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, vatandaşlardan gelen “aldığım arazinin sit alanı olduğunu ve hiçbir işlem yapılamayacağını sonradan öğrendim, mağdur oldum” yönündeki şikayetler üzerine yeni ve hızlı bir bilgilendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


E-devlet kapsamında Sit Alanları Yönetim Sistemi’ni kurum ve kuruluşların kullanımına açarak iş süreçlerinin hızlanmasının da sağlanacaklarını belirten Bakan Bayraktar, “Yeni sistem sayesinde vatandaşlar aldıkları arazinin doğal sit alanı olup olmadığını ya da kaçıncı dereceden sit alanı olduğunu anında öğrenebilecek. Böylece sonradan düzeltilmesi imkansız mağduriyetlerin önüne geçilecek. Sit Alanları Yönetim Sistemi ile tüm verilerimizi daha şeffaf bir ortamda paylaşacağız ve vatandaşın her türlü sürece katılımını sağlayacağız. Doğal sit alanları ile ilgili çalışmalarımızı ve iş süreçlerini herkes görebilecek” dedi.                   


Yeni sistem sayesinde yatırımcıların ve vatandaşların arazi alırken sürprizle karşılaşmasının önüne geçileceğini ifade eden Bakan Bayraktar, “ Bütün birikimlerini aldıkları arsaya yatıran vatandaşımız buranın doğal sit alanı olduğunu ve bir çivi bile çakamayacağını öğrendiğinde iş işten geçmiş oluyor. Yeni sistem sayesinde bu tür mağduriyetlerin önüne geçeceğiz” şeklinde konuştu.


Projenin pilot olarak belirlenen 6 ilde başarılı bir şekilde uygulandığını ifade eden Bayraktar “ Bu illerdeki doğal sit sınırları, mevcut dosyalar üzerinden belirlenerek veri tabanına aktarıldı. Sit sınırları ile ilgili süregelen tüm problemler ve yapılması gerekenler sistem dahilinde tespit edildi. Alınan olumlu sonuç sonrasında geriye kalan 75 ilimizde de çalışmalar hızla devam etmektedir. 5 ay içerisinde tüm Türkiye’nin doğal sit alanlarını veri tabanına aktarmayı planlıyoruz” diye konuştu.Sit alanları yönetim sistemi  için iletişim bilgileri nelerdir?ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI


Adres: Vekaletler Cad. No:1 Bakanliklar / Ankara  


Telefon : 0 (312) 410 10 00


Web Adresi: www.csb.gov.tr