Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sit alanlarında tevhit yapılabilir mi?

Doğal değerlerin korunması, sonraki kuşaklara olduğu gibi aktarılması amacı ile ülkemizde yer alan tarihi ve güzelliklere sahip ender bulunan bölgelere sit deniyor. Peki, sit alanlarında tevhit yapılabilir mi?


Doğal değerlerin korunması, sonraki kuşaklara olduğu gibi aktarılması amacı ile ülkemizde yer alan tarihi ve güzelliklere sahip ender bulunan bölgelere sit deniyor. 


Sit alanları koruma altında olan alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu alanlarda yer alan taşınmaz malların tapu kütüğüne "Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır. Tarih – Yevmiye" şeklinde şerh düşülüyor.


Korunması gerekli kültür ve tabiat varlıklarının korunma alanlarının tespiti Koruma Kurullarınca yapılıyor. Bir alanın koruma kurulunca sit olarak ilanı, bu alandaki imar planı uygulanmasını durdurur. 


Bundan sonra koruma amaçlı imar planı hazırlanıyor. Peki, hazırlanan plan doğruştusunda sit alanlarında tevhit yapılabilit mi? Hangi sit alanlarında tevhit işlemi yapılabilir?


Sit alanlarında tevhit işlemi:


Korunması gerekli taşınmaz kültür varlıklarını gruplandırılması maliklerinin müracaatı üzerine yapılır. Gruplandırılan taşınmaz kültür varlıkları, tapu kütüğünün “Beyanlar” hanesine kaydedilir. 


Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı parselleri, taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir edecek şekil ve surette ayrılamıyor ve tevhit işlemi ile birleştirilemiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com