Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Site aidatı neye göre belirlenir?

Sitede ikamet eden bina sakinler temizlik, kapıcı ve güvenlik gibi hizmetlere karşılık olarak her ay aidat ödemek ile mükellef oluyor. Peki, site aidatı neye göre belirlenir?


 Site aidatı neye göre belirlenir?


Sitede ikamet eden bina sakinler temizlik, kapıcı ve güvenlik gibi hizmetlere karşılık olarak her ay aidat ödemek ile mükellef oluyor. Aidat borcunu ödemeyen sakinlere icra takibi başlatılabiliyor.


Site aidatı esaslarının belirlendiği Kanun gereğince; Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır.


Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

 

Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar. Peki, site aidatı neye göre belirlenir?


Site aidatı neye göre belirlenir?


Site aidat bedeli, sitenin giderleri doğrultusunda belirleniyor. Örneğin oturduğunuz yer bir konut sitesi ise ve sitede havuz, süs bahçesi, koşu parkuru gibi alanlar varsa, bu alanların bakımı ve onarımı için ne kadar gider yapılıyorsa, giderlerin karşılanabileceği miktarda aidat ödemesinin yapılması gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com