Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Site güvenliği

Sitede yaşayan insanların mal ve can güvenliğini korumak için güvenlik önlemleri alan birimdir. Site güvenliği, genellikle özel güvenlik şirketleri tarafından sağlanır. Güvenlik elemanlarının yanı sıra kamera ve alarm sistemleri de kullanılır.Site güvenliği nedir?


Site güvenliği; özel güvenlik elemanları ya da kamera/alarm sistemi ile sağlanır. Sitede kaç adet giriş ve çıkış varsa buralara güvenlik elemanı yerleştirilerek, kontrollü giriş çıkışlar yapılır. Güvenlik elemanlarının olamayacağı derecede küçük sitelerde ise kamera/alarm sistemi her noktaya yerleştirilir. Yangın, su basması, elektrik kaçakları, hırsızlık gibi durumlarda devreye giren alarm sistemleri kişilerin ve sitenin güvenliğini sağlamış olur.


Apartman yönetmeliğinde güvenlikle ilgili neler söyleniyor?


30 Haziran 2012 tarihinde 6331 sayılı “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” Resmi Gazetede yayınlandı. Yükümlülüklerin değiştiği kanuna apartmanlarla alakalı birtakım yükümlülüklerde eklendi. Bunlardan bazıları;


Kapıcı ya da işçi statüsünde yönetici bulunduran apartman/sitelerde; iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri sunulması için iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırmak zorunda. Bu yönetmeliğe uymayan her apartman/site için 5+5=10 bin TL para cezası uygulanmaktadır.


Bu uygulama ise apartmanların tehlikeli durumlarına göre uygulanmaya başlayacak. Tehlike sınıflarının belirleme işini ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapacak. Buna göre; az tehlikeli binalar 30 Haziran 2014, tehlikeli veya çok tehlikeli binalar ise 30 Haziran 2013 tarihinde başlayacak.


Site güvenliği


Site güvenliği nasıl sağlanır?


1.Görüntülü Diafon Sistemi

2.Çevre Güvenlik Kamera Sistemi

3.Kartlı Giriş ve Çıkış Sistemi

4.Site Araç Giriş Çıkış Sistemi


Hangi firmalar güvenlik sistemleri üretmektedir?


1.Pronet

2.Kale Güvenlik Sistemleri

3.Plustech

4.Boyut Kamera Sistemleri

5.Bilmak

6.Aynet Güvenlik

7.Tepe Savunma

8.Altay Güvenlik

9.VIP Onur Güvenlik

10.Ent Güvenlik

Kamera sistemlerinin fiyatları ne kadardır?


2013 Nisan ayı itibari ile ortalama kamera sistemleri 1.000 TL'den başlamakta olup, markasına, özelliklerine, kamera sayısına göre fiyatları değişmektedir.