Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Smart Future Expo Zirve ve Fuarı açıldı!

Geleceğin akıllı binalarının ve akıllı şehirlerinin konuşulacağı Smart Future Expo Zirve ve Fuarı başladı.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet ÖZÇELİK'in katılımıyla İstanbul Kongre ve Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlik, geleceğin teknoloji üreticileri ve hizmet sağlayıcılarını Türkiye’deki sanayici, iş dünyası temsilcileri ve yerel yöneticileriyle buluşturdu.


Açılışta konuşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik, ülkemizin geleceği üzerine çok boyutlu planları, projeksiyonları değerlendirdiklerini ve geleceğin şehirleri nasıl olmalı sorusuna hep birlikte yanıt aradıklarını belirterek, ”Bunu yaparken kültürden, sanata, eğitimden, yerleşime, sosyal yaşamın gerektirdiği farklı boyutları düşünüyoruz. Toplumumuzun öncelikli gereksinimlerinden olan “barınma ihtiyacı” kuşkusuz tüm şehirlerimiz için hayati önem taşıyor. Konut ve inşaat sektörümüzün öncü kuruluşu olarak milletimizin beklentilerini hayata geçirirken, yeni bir çizgide tasarladığımız ve şehirlerimize değer katan yüzlerce projeyi uyguluyoruz.” diye konuştu.


6 milyon vatandaş güvenli yapılara taşınacak.


Geleceğin yapı ve şehirlerini konuşurken, deprem tehdidi karşısında teknolojinin katkısı ile üretilecek çözümlerin Türkiye için büyük önem arz ettiğini vurgulayan Özçelik, şöyle devam etti: ”Bir yanda güçlü bir bilişim ve teknoloji çağını yaşarken, diğer yanda yapı güvenliği riski ile önemli bir çelişki yaşıyoruz. Geleceğin güvenli ve daha güzel şehirlerine ulaşabilmemiz için bu çelişkiyi ve tehdidi aşmamız gerekiyor. Büyük bölümü deprem kuşakları üzerinde yer alan ve 7,5 milyon riskli yapıya sahip ülkemizde, en büyük üretim alanlarımızdan birini de kuşkusuz kentsel dönüşüm projeleri oluşturuyor. İdare olarak yatırım ve üretim gücümüzün yüzde 40’a yakın bölümünü, can güvenliği esası ile kar amacı gütmeden, kentsel dönüşüme aktarıyoruz. Hedefimiz 2023 yılında 1 milyon 200 konut rakamına ulaşarak 6 milyona yakın vatandaşımızı daha güvenli ve güzel yapılara taşımaktır.”


TOKİ sadece bina değil, yaşam alanları inşa ediyor


2014 yılından bu yana TOKİ’nin yeni bir üretim disipliniyle uygulama yapığını belirten Özçelik, “Artık sadece bina değil, yaşam alanları inşa ediyoruz. Yenilediğimiz üretim vizyonu doğrultusunda yörelerin geleneksel ve yerel çizgilerinden ilham aldığımız TOKİ Yerel Mimari Uygulama projeleri, sektörümüze ve şehirlerimize değer katan nitelikli konut alanları olarak ülkemizin pek çok şehrinde uygulanıyor. Bu projelerde, bir diğer üretim yaklaşımımız olan Mahalle konseptini titizlikle hayata geçiriyoruz.” dedi.


“Bugün yüksek teknoloji, nitelikli yapılaşma; coğrafya, kültür, gelenek, mimari, estetik ve ‘insanı merkeze’ alan pek çok değeri harmanlayabilen bir yapı sektörünün, şehirlerimizi geleceğe güvenle taşıyacağına inancımız güçlüdür.” diyen Özçelik,  Geleceğin Yapıları Geleceğin Şehirleri Zirve ve Fuarı’nın hayırlı olmasını ve sektöre yeni açılım ve değerler katmasını diledi.
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016