Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sözlü kira sözleşmesi damga vergisi!

Sözlü kira sözleşmesi kağıda dökülmeden genellikle akrabalık ilişkisi bulunan kimseler arasında yapılıyor. Peki, sözlü kira sözleşmesi damga vergisi yapılır mı?


Ev ve işyeri gibi gayrimenkul kiralamalarında taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Ancak sözleşme imzalanması yasal olarak zorunlu olmuyor. Kira anlaşmasını sözlü olarak yapmak da mümkün olabiliyor.


Sözlü kira sözleşmesi kağıda dökülmeden genellikle akrabalık ilişkisi bulunan kimseler arasında yapılıyor.


Sözlü kira sözleşmesinin yapılması, kiracı ile mal sahibinin haklarını engellemiyor. Taraflar yine aynı hak ve sorumluluklara sahip oluyor.


Peki, sözlü kira sözleşmesi damga vergisi ödenir mi?


Damga vergisi, bir kağıdın yazılıp imzalanarak veya imza yerine geçen işaret konularak düzenlenmiş olması ve düzenlenen kağıdın hukuki sonuç doğuracak şekilde ilgili yerlere ibraz edilmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi halinde ödenen vergi oluyor.


Bu vergi, noterde imzalanan kira kontratları için damga vergisi ödeniyor. Bu nedenle sözlü kira sözleşmeleri için damga vergisi ödenmiyor.


Kira kontratı için ödenecek vergi, kira bedeli üzerinden belirleniyor. Kira sözleşmesi için ödenecek damga vergisi, yıllık kira bedeli üzerinden damga vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com