Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sözlü kira sözleşmesi tahliyesi!

Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında her zaman kira sözleşmesi imzalanmıyor. Peki, sözlü kira sözleşmesi tahliyesi nasıl olur?


Taşınmaz mal kiralamalarında taraflar arasında her zaman kira sözleşmesi imzalanmıyor. Böyle kiralamalarda taraflar sözlü sözleşme yapmış oluyor.


Kira anlaşması sözlü olarak da yapılabiliyor. Kontratsız olarak yapılan bu kiralamalar, genellikle akraba ilişkileri bulunan; birbirlerini tanıyan bu nedenle kira sözleşmesi imzalama gereği duymayanlar tarafından yapılıyor. 


Ancak sözlü kiralamalarda taraflar arasında problemler yaşanabiliyor. Kiracının kira ödemesini aksatması, kirayı ödememesi gibi sorunlar gündeme gelebiliyor. Çözüm için de öncelikle kira anlaşmasının varlığının kanıtlanması gerekiyor.


Hukuken geçerli olan bu tarz sözleşmelerin ispat açısından yetersiz kalması nedeni ile, yazılı kira sözleşmelerinin yapılması ve tarafların imzalarının bulunması öneriliyor.


Kontratı olmayan kiracının tahliyesi için iki haklı ihtarname gönderilmesinin ardından ev sahibi, tahliye hakkına sahip oluyor.


Kiracının, bu duruma itiraz ettiğini; kendisinin "kiracı" olmadığını ileri sürdüğünü düşünürsek; Bu durumda da, yine kendisinden evin fuzuli işgali nedeni ile yine tahliyesini isteyebilirsiniz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com