Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

STFA

STFA Grubu 1938 yılında Sezai Türkeş ve Feyzi Akkaya tarafından kurulmuştur. Şirketin adı da kurucuların isim ve soyadlarının ilk harflerinden oluşturuldu.


STFA Grubu ne zaman kuruldu?


STFA Grubu bünyesinde bulundurduğu 16 alt şirketi ile inşaat, deniz taşımacılığı, ithalat ihracat, madencilik gibi hizmetler vermiştir. 


1970 yıllarında Libya’da ilk Türk müteahhit olan STFA, beş ana liman ve diğer pek çok inşaat projesini, ihalede belirtilen zaman ve bütçe içinde tamamladı. Suudi Arabistan, İran ve Tunus'ta da uluslararası ihaleler kazandı ayrıca 1992 yılında Pakistan’da da deniz ve otoyolları ihalelerini kazanan ilk müteahhit oldu. 


STFA Grubu biri Amerika biri İngiliz olmak üzere iki farklı şirkette de ortak girişimi devam ediyor. 


STFA
Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya


STFA'nın Türkiye'deki en büyük projesi hangisi? 


18 Aralık 2012'de STFA'nın İstanbul Modern’deki KM. 441-İlkler sergisinin açılışı ve Geçmişten Geleceğe ‘İlk’ isimli kitabın tanıtımında konuşan STFA CEO’su Mehmet Ali Neyzi, şirketin yönetiminin 3’üncü kuşakta olduğunu belirterek, “Kurucularımızdan Sezai Türkeş’in vefatı ve 2001 krizinden sonra STFA biraz zorlandı ancak şimdi tekrar eski günlerimize dönüyoruz. 2013 yılı içinde yurtiçi ve yurtdışında toplam 1.5 milyar dolarlık iş hacmi hedefliyoruz” dedi. Neyzi, STFA’nın yürüttüğü projeleri şöyle anlattı: “İzmit Körfez Geçişi’nin köprü temelleri projesine devam ediyoruz. Toplam 256 milyon dolarlık iş olacak. Projenin tamamını Türkiye’nin önemli inşaat firmalarının oluşturduğu bir konsorsiyum gerçekleştiriyor. Onlar da köprünün inşaatını Japon IHI firmasına verdiler. Projenin finansmanı biraz gecikti ancak şantiyelerimizi kurduk." 


STFA
STFA CEO’su Mehmet Ali Neyzi


STFA Grubu’nun yurtdışında büroları nerede var?


Kahire, Doha, Dubai ve Cidde dışında Shangai, El Huber, Muskat, Trablus ve Tunus’ta büroları olan STFA Grubu’nun merkez ofisi İstanbul’da yer alıyor.


STFA


STFA Grubu hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?


STFA Grubu’nun faaliyet alanları; deniz yapıları, inşaat ve altyapı, enerji, petrol ve gaz, zemin mühendisliği ve proje yönetimi mühendisliği. Bu alanları açacak olacaksak şöyle diyebiliriz:


Deniz yapılarında; liman, iskele, rıhtım, su üstü yolları, su alma ağızları, deniz deşarjları ve deniz kazık işlerini yapıyor.


İnşaat ve alt yapıda ise yollar, köprüler, tüneller, hidrolik santraller, endüstriyel tesisler, su ve atıksu tesisleri ayrıca binalar ve telekomünikasyon ağlarını yapıyor. 


Enerji, petrol ve gaz alanında yaptığı çalışmalar; petrol ve gaz tesisleri, güç santralleri, enerji iletim ve boru hatları.


Zemin mühendisliğinde zemin iyileştirme ve temel işleri, zemin araştırma işlerinin yanı sıra proje yönetim ve mühendisliğinde alanında ise mühendislik ve müşavirlik hizmetleri veren STFA Grubu, proje yönetimi alanında hizmet vermeye devam ediyor. Son olarak yapı durum tesbiti ve güçlendirme ve kalite kontrol denetim işleri yapıyor.STFA Grubu’nun ortak girişimleri nedir?

1. STFA-MOSMETROSTROY-ALKE Ortak Girişimi Melen Boğaz Geçişi Projesi, İstanbul-TÜRKİYE

2. (STFA-CCC Ortak Girişimi)-JDN Konsorsiyumu Duqm Liman İnşaatı-UMMAN

3. STFA-POLAT Ortak Girişimi Quriyat-Sur Yolu-UMMAN

4. COSSIDER (CEZAYİR)-STFA Ortak Girişimi Lakhdaria-Bouira Otoyol Tüneli-CEZAYİR

5. STFA-JDN Konsorsiyumu Gabbro Limanı Genişletilmesi-KATAR

6. STFA-EREN Ortak Girişimi Benghazi Limanı, Aşama 2-LİBYA

7. STFA-ALWAN Ortak Girişimi Cidde Drenaj Kanalları-SUUDİ ARABİSTAN


STFA Grubu’nun projeleri nelerdir?


STFA Grubu’nun bazı projeleri şöyle;


- Yeni Duqm Limanı-Umman

- Manifa Su üstü Yolları-Suudi Arabistan

- Gabbro Limanı Genişletilmesi-Katar

- Masaieed Limanı Konteyner Terminali-Katar

- Brega Liman Bakım ve Onarım-Libya

- Antalya ve Deniz Deşarjı-Türkiye

- Işıklar Şehri Kazık İşleri, Reem Adası-Abu Dhabi-Bae

- Marmaray Tüp Yolu Geçişi, Zemin Etüdleri-Türkiye

- King Khalid Köprüsü Yaklaşım Tünelleri-Suudi Arabistan

- İkinci Boğaz Köprüsü-Türkiye

- Melen Boğaz Geçişi-Türkiye

- Quriyat Sur Otoyolu-Türkiye

- Marmara Ereğlisi LNG Terminali-Türkiye

- 2200 Konut İnşaatı-Libya

- Sebha Enerji Nakil Hattı-Libya