Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Stüdyo daire yapımı yasaklandı mı 2017?

Yeni İmar Yönetmeliği gereğince, stüdyo dairelerin yapımı yasaklanıyor. Yönetmelik hükümleri Ekim 2017'de yürürlüğe girecek. Peki, stüdyo daire yapımı yasaklandı mı 2017?


Yeni İmar Yönetmeliği gereğince, stüdyo dairelerin yapımı yasaklanıyor. Yönetmelik hükümleri Ekim 2017'de yürürlüğe girecek.


Bundan sonra her müstakil konutta en az; 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunacak. Böylece artık stüdyo daireler inşa edilmeyecek.


3 veya daha az odalı konutlarda banyo/yıkanma yeri ile tuvalet aynı yerde düzenlenebilir.


Hol ve koridor genişlikleri 1.20 metreden az olamaz.


Mutfak nişi ve oda ile banyo ve tuvaletin aynı mekânda düzenlenmesi halinde her mekân için öngörülen en az alanların toplamı kadar alan düzenlenmek zorundadır.


Birinci fıkrada belirtilen bu piyesler ile koridor ölçüleri engellilerin de kullanımını sağlayacak standartlara ve erişilebilirlik mevzuatına uygun olmak zorundadır.


Mutfak, oda ve tuvalet/banyo havalandırmaları aynı boşluğa açılamaz. Ancak, banyo ve tuvalet havalandırmaları aynı boşluğa açılabilir.


Su depoları ve ıslak hacimlerin altında enerji odaları teşkil edilemez.


Bağımsız bölüm iç duvar kalınlıkları en az 0.10 metre, diğer bütün duvar kalınlıkları en az 0.20 metre olarak düzenlenir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com