Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Su aboneliği ne kadar tutar?

Su aboneliğinin alınması için gerekli belgeler ile birlikte ilgili şirkete müracaat edilmesi ve abonelik ücretlerinin ödenmesi gerekiyor. Peki, su aboneliği ne kadar tutar?


Su aboneliği ne kadar tutar?


Su aboneliğinin alınması için gerekli belgeler ile birlikte ilgili şirkete müracaat edilmesi ve abonelik ücretlerinin ödenmesi gerekiyor.


Su aboneliği müracaatı yapan kişinin İstanbul ili sınırları içinde NVİ Adres Kayıt Sistemi’ne kaydı var ancak abonelik işlemi yapılacak adresten farklı ise; mal sahibi ise tapu fotokopisi kiracı ise kira kontratı fotokopisi gerekmektedir.


İstanbul ili sınırları içinde NVİ Adres Kayıt Sistemi’ne kaydı bulunmayan kişilerin sözleşme müracaatından önce Nüfus Müdürlükleri’nden NVİ adres kaydını yaptırmaları gerekmektedir.


Kanuni indirimlerden faydalanmak isteyen şehit, gazi ve engellilerin (engelliliğin % 40 ve üzeri olduğuna dair hastane raporu veya özürlü kimlik belgesi) durumlarını belirten resmi belge sunmaları gerekmektedir.


Kamu Yararı güden dernek ve vakıfların, ticari işletme olmadıklarına dair resmi belgelerini sunmalarını gerekmektedir.


İmar Kanunu'nun 31.maddesine göre 26.07.2008 tarihinden sonra inşa edilen yapılar için iskan belgesi (kullanma izin belgesi) gerekmektedir. Bu tarihten sonra inşa edilen ancak İskan belgesi bulunmayan yapılar için ancak tek sayaçtan şantiye suyu aboneliği yapılabilmektedir.


Tüm işlemler noterden alınacak vekaletname ile başkası adına yapılabilmektedir.


6305 sayılı Afet Sigortaları Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen yerlerden Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi istenir. Peki, su aboneliği ne kadar tutar?


Su aboneliği ücretleri 2015:

Konutlarda daire sayısına göre dairelerden 227 TL Abonelik ve 182 TL Teminat Bedeli olarak Toplam 409 TL,


İşyerlerinde 421 TL Teminat Bedeli ve metrekareye göre değişen Abonelik Bedeli tahsil ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com