Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Su havzası imar durumu nedir?

Havza, nehir havzalarında suyun ayrım çizgisinden denize aktığı noktaya, kapalı havzalarda ise suyun toplandığı nihai noktaya göre suyun toplanma alanı olarak karşımıza çıkıyor. Su havzası imar durumu nedir?


Havza, nehir havzalarında suyun ayrım çizgisinden denize aktığı noktaya, kapalı havzalarda ise suyun toplandığı nihai noktaya göre suyun toplanma alanı olarak karşımıza çıkıyor.


İmar Kanunu gereğince inşai faaliyetler yani yapılaşmalar, imar durumunun mümkün kıldığı yerlerde söz konusu oluyor. Peki, su havzası imar durumu nedir? Su havzası alanlarında inşaat yapılır mı?


Su havzalarında inşaat imar durumu havza mesafelerine göre gösteriyor. Su havzaları mutlak koruma alanlarında hiçbir şekilde yapılaşma sağlanamıyor. 


İSKİ, DSİ, ASKİ kurumların aldıkları kararlara göre, su toplama havzasında kalan arsalara, verilen izin ölçüsünde yapılaşma yapılabiliyor.


Su havzası imar durumunda bilinmesi gereken bir diğer nokta, havza alanlarında, yapılaşma koşulları, su toplanan alana yani baraj, göl, akarsuya yaklaştıkça azalması oluyor. 


Buna göre su havza alanından ne kadar çok uzaklaşılırsa, yapılaşmanın mümkünlüğü o kadar artıyor.


Örneğin mutlak koruma alanlarında yapılaşmaya izin verilmezken, bu alandan sonra gelen kısa, orta ve uzun mesafeli koruma alanlarında belirli alanlara, sınırlı yapılaşma ve fonksiyona izin veriliyor.


Su havzası sorgulama ları, İSKİ'nin web sitesinden yapılıyor. Siz de İSKİ'nin resmi web sitesine girerek su havzası sorgu işleminde bulunabilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com