Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Su parkı

Su kaydırakları, kimi yerlerde yunus balıkları ve konser-dans- animasyon gösterisi gibi etkinliklerin düzenlendiği havuz sahalarıdır. İngilizce orijinal ismiyle ‘Aqua Park’ olarak da bilinirler. Dünya su parkı üreticilerinden biri de Polin oldu.


Su parkı


Su parkı nedir?


Su parkı; otel, tatil köyü, havuzlarda yer alan eğlence için yapılmış alanlardır. İngilizcesi ‘Aqua Park’tır. Genellikle kaydırak tarzında birçok farklı türü de olmakla beraber havuz eğlencelerine verilen isimdir. Birbirinden farklı havuzlarında olduğu su parklarında her yaşa ve her tarza hitap eden eğlenceli ürünler yer alabilir.


Dünyanın birçok yerinde oldukça fazla talep alan su parkları eğlence anlayışına farklı bir boyut kazandırıyor. Büyük kaydıraklardan havuza düşen eğlence severler, sezon açılır açılmaz su parklarına akın ediyor. Dünyanın her yerinde durum böyleyken, su parkı üreten en büyük firmalar arasında bir de Türk firması yer alıyor.


Su parkı


Dünyaya su parkı üreten Türk firma hangisi?


Dünyaya su parkı üreten Türk firması Polin. Bu firma 1976 yılında İstanbul’da kuruldu. Su kaydırakları ve su parkı tasarımları yapan Polin 2000 su parkı projesi ile dünya lideri oldu. Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da yer alan en büyük su parklarının tasarımını yaptı.  Rusya, Ukrayna, Türkiye, Yunanistan, Vietnam, İran, Suriye, Çek Cumhuriyeti, İtalya gibi ülkelerde de birçok ödüllü su parkı projesi oldu.


2003 yılından itibaren ISO 9001:2008 Uluslararası Kalite Yönetim sistemi altında üretim ve montajını gerçekleştiren Polin, bu sertifikaya sahip ilk su kaydırağı üretici oldu. 2006 yılından itibaren su kaydıraklarını; uzay mekiği üretiminde kullanılan iki tarafı parlak yüzeyli ve pürüzsüz, daha mukavim ama daha hafif, görselliği mükemmel ürün elde etme gibi önemli avantajları olan RTM (Resin Transfer Molding) yöntemiyle üretmeye başladı. 82 ayrı ülkede 2000 proje üreten Polin hem tek başına bir kaydırak yapımında hem de aqua park projesi tasarımlarında görev aldı.


Su parkı


Hangi su parkı nerede?


1.Aqua Marine-İstanbul

2.Aqua Dolphine-İstanbul

3.Aqua Fantasy-İzmir

4.Atlantis Waterpark-Marmaris

5.Adaland Aquapark-Aydın

6.Sunway Lagoon-Malezya

7.Chimelong Water Park-Çin

8.Wet n' Wild-Florida

9.World Water Park-Kanada

10.Schlitterbahn-Teksas

11.Noah's Ark Water Park-Wisconsin

12.Las Cascada Water Park-Porto Riko

13.Sandcastle WaterPark-Birleşik Krallık

14.Wet n' Wild Water World-Avustralya

15.Golden Bay Gelindgik-Rusya

16.Aquaworld- Macaristan

17.Cape of Good Hope- Rusya

18.Titanic Waterpark-Mısır


Türkiye’de su parkı üreten firmalar hangileridir?


1.Polin

2.Erkasan

3.Pol-Kar

4.Polgün