Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Suha Özkan kimdir?

ODTÜ'de 15 yıl boyunca mimari tasarım ve tasarım teorisi üzerine dersler veren Suha Özkan kimdir? Suha Özkan, başka hangi işlere imza attı?


Suha özkan, 1945 yılında Ankara'da doğdu. Ortadoğu Teknik üniversitesinde Mimarlık Eğitimini tamamladıktan sonra, Londra'daki Architectural Association'da tasarım teorisi okudu. 


Dr. Özkan teori ve mimarlık tarihi, tasarım, yerel form ve acil konutlar üzerine yoğun çalışmalarda bulundu ve bu konular üzerinde pek çok makale ve monograf yayınladı. ODTÜ'de 15 yıl boyunca mimari tasarım ve tasarım teorisi üzerine dersler verdi ve 1978'de dekan yardımcılığı görevine geldi; 1979'da ise rektör yardımcılığına getirildi. 


Kuze Amerika, Avrupa, Orta, Güney ve Güneydoğu Asya ve Ortadoğu'da dersler ve konferanslar verdi. Pek çok mimari proje yarışmasında juri üyesi olarak görev yaptığı gibi, Paris üniversitesi, Lozan üniversitesi, York ve Trondheim üniversitelerinde de diploma ve doktora jurilerinde bulundu. Ankara'daki Tepe Mimarlık Kültürü Merkezi'nin ve XXI. dergisinin kuruluş çalışmalarında bulundu. 


2000 senesinin Mayıs aylarında Washington'daki Martin Luther King, Jr., Ulusal anıtının mimari proje yarışma jürisinde bulundu. Dr. Özkan, Hassan Fathy Enstitüsü'nün Sürdürülebilir Mimarlık örgütünün ve Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi'nin (Habitat) yardımcı başkanlığını yürütmektedir. 


Cenevre'deki Aga Han Mimarlık ödülleri Merkezi'nde 1983'den 1991'e kadar Genel Sekreter Vekili olarak görev yapan Süha özkan, 1991 yılından beri bu kurumun genel sekreterliğini yürütmektedir. 


Ağa Han Kültür Vakfı çerçevesinde, 1991 senesinde Semerkant'ın Yeniden Yapılandırılması ve 1997'de Katar'da Doha İslam Sanatı Müzesi için iki uluslararası yarışma düzenledi.