Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Süleyman Varlıbaş - Varyap

Ziraat mühendisliğini bırakarak müteahhitliğe yönelmiş, Trabzon ekolünden bir işadamıdır.Süleyman Varlıbaş kimdir? 

Süleyman Varlıbaş, 1951'de Trabzon Çaykara Ulucami Köyü’nde doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra orta ve liseyi Trabzon'da bitirdi. Lise sondayken evlendi ama eğitimine de devam etti. 1971’de Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zirai Ekonomi Bölümü’nden Yüksek Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu ve İngiltere'de ekonomi master’ını yaptıktan sonra Rize’deki Çay-Kur'da işe başladı. Askerliğini de bitirdikten sonra Çay-Kur'a geri döndü. 1973-1980 yılları arasında Çay-Kur Çay İşletmeleri’nde fabrika müdürlüğü yaptı. Süleyman Varlıbaş, taahhüt işleri, enerji nakil hatları yapan babası Mehmet Varlıbaş’ın işlerini sürdürme kararı alarak 1980'de babasının işlerini şirketleştirdi.  “Mehmet Varlıbaş ve Oğulları” adı altında Trabzon’da kurduğu Kollektif Şirket ile ticaret hayatına başladı.  

Süleyman Varlıbaş1992 yılında Varlıbaşlar İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti.’nin ve 1996 yılında ise bugünkü “Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi Turizm Yatırımları Ticaret ve Elektrik Üretim A.Ş.”nin kurucu ortağı oldu. Süleyman Varlıbaş halen Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi Turizm Yatırımları Ticaret ve Elektrik Üretim A.Ş.'nin ve Grup içerisindeki şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanı görevini yürütmekte.

VARYAP ne zaman kuruldu?

VARYAP, Varlıbaş Holding’in gayrimenkul geliştirme, inşaat ve müteahhitlik kuruluşu olarak 1975 yılında kuruldu. 1980 yılında kurulan Varlıbaş Grubu inşaat, sağlık, bilgi teknolojileri, turizm ve endüstriyel sanayi alanında faaliyet gösteren şirketleriyle bugün Türkiye devleri arasında yer alıyor.

VARYAP ne yapıyor?

VARYAP, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. ile gerçekleştirdiği hasılat paylaşımı modeli Türkiye’nin LEED kayıtlı ilk lüks yeşil konut projesi olan Varyap Meridian kapsamında 1500 konut, iş ve kongre merkezi, ticaret ve sosyal alanlardan oluşan ekolojik yüksek standartlı binalar inşa etmektedir. Anadolu Yakası’nda Türkiye’nin yeni Finans Merkezi Ataşehir’in son büyük arsasında inşa edilmekte olan Varyap Meridian ”LEED” kriterlerine göre yapılmakta ve 2012 yılında tamamlanması planlanmaktadır. VARYAP, 2008 yılında Türkiye’nin en büyük ve prestijli konut projelerinden biri olan ve proje kapsamında 2500 lüks daire, ticari alan ve sosyal tesislerin bulunduğu Uphill Court Ataşehir ve Uphill Court Bahçeşehir’i de hayata geçirmiştir. Yapımı tamamlanan Varlıbaş Alışveriş Merkezi, Atapark / Trabzon projesi 2010 yılı Ekim ayında hizmete açılmıştır. 

Süleyman Varlıbaş
Metropol İstanbul

VARYAP-GAP İnşaat Ortak Girişimi ve Emlak Konut GYO A.Ş. projesi olarak, Avrupa’nın en yüksek yapılarından biri olacak kulesi, rezidans ve ofis bloğu ile kapalı AVM, 400 m uzunluğunda alışveriş caddesi ve sinema salonundan oluşan Metropol İstanbul, dünyanın en büyük karma projelerinden biri olacak.

Taahhüt projelerinde de çok önemli deneyime sahip olan VARYAP, Trabzon Belediye Hizmet Binası, İstanbul Çağlayan’da Avrupa’nın en büyük Adalet Sarayı, İstanbul Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena, Ankara Danıştay Başkanlığı Binası projelerini tamamlamış olup, Zeytinburnu Atatürk Öğrenci Yurdu, Tekirdağ Ceza İnfaz Kampüsü inşaatlarına devam etmektedir. VARYAP’ın inşa ettiği Konya Adalet Sarayı’nı sözleşme bitiş tarihinden 9 ay önce teslim etti.

VARYAP, Türk Patent Enstitüsü tarafından düzenlenen 2007 yılı Patent Ödülleri’nde, inşaat dalında ‘Altın Marka’ ödülüne layık görüldü. 

2010 yılında Çağlayan Adliyesi yapımını üstlenen Varyap, 1200 yatak kapasiteli Erzurum Sağlık Kompleksini ise 2014 yılında tamamlanacak.

Süleyman Varlıbaş
Varyap Meridian

VARYAP projeleri hangileridir?

1. Varyap Meridian

2. Varyap Meridian Ofis ve Otel

3. Metropol İstanbul

4. Erzurum Sağlık Kompleksi

5. Konya Numune Hastanesi

6. Atatürk Öğrenci Yurdu

7. Kırıkhan Devlet Hastanesi

8. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena

9. Varlıbaş Alışveriş Merkezi

10. Çağlayan Adliyesi

11. Trabzon City Hall

12. Konya Adliyesi

13. Uphill Court Ataşehir

14. Uphill Court Bahçeşehir

15. Devlet Konsey Binası


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016