Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sur - Diyarbakır

MÖ 7500 yılından itibaren yerleşimin olduğu Diyarbakır Sur, 2008 yılında ilçe oldu. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş olup, ilçe sınırlarında birçok tarihi yapı vardır.


Sur - Diyarbakır


Sur nerede?


Sur; Diyarbakır’ın ilçelerinden biridir. 2008 yılında, 5747 sayılı kanunla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde, Diyarbakır'ın en eski yerleşim merkezinde kurulmuştur. Sur adını, ilçe merkezi ile çevirili bulunan Diyarbakır surlarından almıştır.


Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin orta bölümünde yer alan Sur ilçesi, Dicle Nehri’nin kenarında, denizden 660 metre yükseklikte, Karacadağ’ın lavları üzerine kurulmuştur. İlçede egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları izlere ve çok sayıda tarihi eserlere, ilçenin her yerinde rastlamak mümkündür.


Sur ilçesinde hangi uygarlıklar yaşamıştır?


Sur ilçesinden görülmesi gereken yerler şuralardır: Hurriler, Mitanniler, Hititler, Asurlar, Medler, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, OsmanlılarSur - Diyarbakır

Diyarbakır Surları
Sur ilçesinde görülmesi gereken yerler nerelerdir?


Diyarbakır evleri, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Gökalp ve Ahmet Arif Müze Evleri, Arkeoloji Müzesi, Behrampaşa, Fatihpaşa (Kurşunlu), Safa Parlı, Melik Ahmet Paşa, Ali Paşa, Aynalı Minare, Nasuh Paşa, Hz. Ömer, Nebi ve Şeyh Mutahhar Camileri, Dört Ayaklı Minare, Meryem Ana Kilisesi, İçkale ve Saint George Kilisesi, Mar Petyun Keldani Kilisesi, Ermeni Protestan Kilisesi, Ermeni Katolik Kilisesi, Surp Giragos Kilisesi, On Gözlü Köprü, Gazi Köşkü, Erdebil Köşkü, Deliller (Kervansaray) ve Hasanpaşa Hanları, Kadı Hamamı, Hz. Süleyman Camii ve içinde bulunan 27 sahabe makberleri, Harem-i Şerif olarak bilinen Diyarbakır Ulu Camii ve yaklaşık 5 km uzunluğu ile Dünya Kültür mirası olmaya aday Diyarbakır Surları.Sur - Diyarbakır


Diyarbakır’da kentsel dönüşüm projesi ne durumda?


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Temel, Diyarbakır ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Temel, “Maliklerle anlaşarak yapıyı yeniden yaptırmaları durumunda, kendilerine 18 aya ve 600 liraya kadar kira yardımı veya talep etmeleri halinde kullanacakları konut kredisinin yüzde 0.40'a kadar faiz maliyetinin yarısı bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Kira yardımları geri ödemesizdir. Bunun dışında vatandaşlarımızın talep etmeleri halinde kendilerine tesbit ve yıkım işlemleri için de kredi desteği sağlanmaktadır” dedi.


Sur ilçesi kimler tarafından yönetilmektedir?


Diyarbakır Sur İlçe Kaymakamı – Aydın Ergün

Diyarbakır Sur Belediye Başkanı – Abdullah Demirbaş

Sur ilçesinin coğrafi özellikleri nedir?

Yüzölçümü: 438 km2

Rakım: 650 mSur - Diyarbakır


Sur Belediye Başkanı kimdir?


Abdullah Demirbaş, 1966 yılında Diyarbakır’ın Licê ilçesine bağlı Sisê (Yolçatı) Köyü’nde doğdu. Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ni 1987 yılında bitirdi. Değişik yerlerde 17 yıl öğretmenlik yaptı. Gaziantep Eğitim-Sen şube yöneticiliği ve KESK Merkez Disiplin Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.


2004 yılında Belediye Başkanı seçilen Demirbaş,  2007 yılı Temmuz ayında çok dilli belediyecilik ile ilgili meclis kararı alındığından dolayı Danıştay tarafından görevden alındı. 2009 yerel seçimlerinde % 65 oy alarak tekrar Amed/Sur belediye başkanlığı görevine seçildi. 


Sur ilçesinde hangi köyler vardır?


Sur ilçesinde yer alan köyler şöyle: Alçık, Büyükakören, Çataksu, Çubuklu, Doğanlı, Dumrul, Eryolu, Fidanlar, Kapaklıpınar, Karaçimen, Karpuztepe,  Kartaltepe, Kavaklıbağ, Küçükakören, Mermer, Nefirtaş, Soğanlı, Yenice, Yenidoğan,Yenievler, Ziyaret.


Sur ilçesine bağlı mahalleler hangileridir?


Sur ilçesine bağlı mahalleler şöyledir: Abdaldede, Alipaşa, Bağpınar, Erimli, Doğuçanakçı, Bahçecik, Bozdemir, Büyükkadı, Cami-i Kebir, Cami-i Nebi, Cemal Yılmaz, Cevat Paşa, Dabanoğlu, Dicle, Esenbağ, Fatihpaşa, Gencan, Gölpınar, Hacıosman, Hasırlı, Havacılar, Hızırilyas, İskenderpaşa, Kabasakal, Karabaş, Karaçalı, Kardeşler, Karpuzlu, Kervanpınar, Kırmasırt, Kıtırbıl, Kozan, Köprübaşı, Köşk, Kuşburnu, Kuşlukbağı, Küçükkadı, Lalebey, Melikahmet, Pınardüzü, Piderbaba, Sarıkamış, Sati, Savaş, Süleyman Nazif, Süngüler, Tanoğlu, Yeşilli (Tavuklu), Yeşilköy, Yeşilvadi, Yiğitçavuş, Yukarıkılıçtaş, Yunusemre, Ziya Gökalp.


Sur Belediyesinin iletişim bilgileri nedir?


Adres: Dağkapı Sur / Diyarbakır

Santral: +90 412 280 10 00

Faks: +90 412 280 10 52

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Müdürlük E-Posta: beyazmasa@sur.bel.tr byhim@sur.bel.tr

Müdürlük Telefon: (412) 2801001 / 280 10 02 (Saadet Deliktaş)

Müdürlük Fax: (412) 280 10 52