Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Süs lahanası - Bahçe bitkileri

Kasım ve Şubat ayları arasında çiçek açar ve bahçeleri süsler. Sıcaklar başlayınca tohuma kalkar ve formu bozulur.


Lahana, brokoli, karnabahar... 

Sonbahar ve kışın vazgeçilmez, bol vitaminli sebzeleri. 

Bu 3'lünün bir de yenmeyen ama süsleyen bir kardeşleri var: Süs lahanası.


Süs lahanası - Bahçe bitkileri


- Cruciferae familyasının bir üyesidir.

- Otsu bir bitkidir.

- Yaprakları pembe, mor, lila, sarı, krem, yeşil ve karışık renklerde olabilir.

- Çiçekleri salkım şeklindedir. Dikiminden sonra ilk yıl açmaz. İkinci yılında, yaz sonusonbahar başında gösterir çiçeklerini. Bu çiçekler sarı renklidir. Ancak süs lahanası çiçeğinden çok, yapraklarının güzel görüntüsü için tercih edilir.

- Üretimi tohumla olur. Tohumlar hazirantemmuz aylarında ekilir. Üzerine ince bir kapak atılır. Tohumlar derine gömülmemeli, üzerine sadece hafifçe toprak serpilmelidir. 8- 15 °C’de çimlenir. Tohumlar iç mekânlarda ise son donlardan 4-6 hafta önce yastıklara ekilir. Sonra havaların dona çekmeyeceği dönem gelince, fideler tarhlarda hazırlanmış yerlerine dikilir veya ilkbahar başlarında doğrudan doğruya bahçedeki yerlerine alınır.

- Güneşli, aydınlık yerlerden hoşlanır.

- Güneşi sevmesine rağmen serin toprak ister. Toprağı geçirgen olmalıdır. Fazla asitli, fazla kireçli olmayan her toprak yetişmesi için yeterlidir. Fakat hafif asitli topraklarda değmeyin keyfine.

- Sıcaktan hoşlanmayan süs lahanası soğuğa oldukça dayanıklıdır. Yapraklar sıcaklığın 15 °C‘nin altına düşmesi halinde renklenmeye başlar. Minimum sıcaklık -20 °C’dir. Çok düşük ya da yüksek sıcaklıklar, yaprak renklenmesini olumsuz etkiler. Kasım-mart arasında 8-15 °C’deki sıcaklıkta, yapraklar renklenmeye başlar.

- Süs lahanası için en faydalı gübre, kuş gübreleridir. Bitki besini verilecekse sadece gelişim zamanlarında genel amaçlı besin ile yaprak amaçlı besin düşük dozajlarda 20 gün ara ile nöbetleşe verilmelidir. Yapraklarda renklenme başladığında besin takviyesi kesilmelidir.

- Fazla su istemez. Kışın açtığı için, nem ve su ihtiyacını topraktan karşılar. Sulaması ancak toprak yüzeyi kurudukça yapılmalıdır.

- Budanmaya ihtiyacı yoktur ama kuruyan ve sararan dış yapraklar, bitkiden koparılarak uzaklaştırılmalıdır.

BİLGİ SAHİBİ: PEYZAJ MİMARI RABİ DİLŞAD - ŞENGÜN BOZDEMİR.


DETAYLI BİLGİ İÇİN:

http://bayindircicekyetistiriciligi.blogspot.com/2013/02/sus-lahanasi-brassica-oleracea-acephala_8.html