Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tahliye

Tahliye, mahkeme kararıyla ya da kişilerin rızası olması dahilinde bulunulan mekandan boşaltma, uzaklaştırma demektir.Tahliye ne demektir?


Tahliyenin kelime anlamı boşaltmadır. Mahkeme kararı ile tahliye; mahkemeye taşınan bir olay neticesinde karar doğrultusunda yapılan boşaltma işlemine denir. Hukuksal anlamı ise tutukluyu serbest bırakmaktır. Osmanlı’da tahliye; süslemek, donatmak ve tatlandırmak demektir. İngilizce karşılığı evacuation’dır. 


Hangi durumlar evi tahliye sebebidir?


Kiracı kirayı ödemiyor ise ve kiralayan icra taahhütünde bulunduysa 30 gün süre verir ve 31.gün ödeme yaparsa geçerli olmaz. Bu gibi durumlarda tahliye gerçekleşir.


Mal sahibinin kiraya verdiği yere ihtiyacı var ise ve bunu ıspatlayabiliyor ise bu da tahliye sebebi olur.

Başka bir sebebi ise kiralanan yerin satılması gibi durumlarda hak sahibi 1 ay içerisinde ihbarname çeker. Bu şekilde kiracıyı tahliye edebilir. Kiralanan mekana ihtiyacı olduğunu mahkemeye ispat etmek zorundadır.

Deprem yönetmeliğine uygun değilse, restorasyon yapılması gerekiyorsa bu gibi durumlarda kiracı tahliyesi yapılabilir.


Tahliye sonucuna rağmen kiracı evi tahliye etmiyor ise ne yapılır?


Kiracı tahliyeyi kabul etmiyorsa ilamlı icra şeklinde bu işlem yapılır. İcra dairesi talep üzerine işlemi gerçekleştirir. Oluşturulan talep üzerine 7 gün içinde kiracının haklı bir sebebi yoksa dava kesinleşmiş olur. Tüm bu işlemler sonucunda hala kiracı evi tahliye etmiyor ise polis ve zabıta ile tahliye işlemi yapılır. Bazı durumlarda ek bir zaman verilir. Bu ek zamanda da kiracı evi tahliye etmez ise tekrar polis ve zabıta yardımı ile adrese gidilip tahliye işlemi gerçekleşir. Eğer adreste kimse yok ise çilingir kullanarak ev tahliye edilir. Evde bulunan eşyalarda yediemin deposuna bırakılır.


Tahliye taahhütnamesi nedir?


Kiralayan bir tarih belirtir ve bu tarihte ihtiyacı olması durumunda kiracısını tahliye edebilir. Kiracının, kiralayanın verdiği göz önünde bulundurarak gayrimenkulü itirazsız bir şekilde kendiliğinden tahliye edeceğini belirttiği sözleşmeye tahliye taahhütnamesi denir.


TahliyeTahliye durumuna örnek olay:


Ali’ye ait bir ev var ve Ali bu evi kiraya veriyor. Ali’nin kiracısı 6 ay sonra kirayı ödememeye başlıyor. Ali böyle bir durumda tahliye işlemi gerçekleştirebilme hakkına sahiptir.


Ya da


Zeynep’e ait olan evi İhsan satın alıyor. İhsan bu eve kendisi yerleşecek. Fakat bu evde bir kiracı var. İhsan satın almış olduğu eve ihtiyacı olduğunu mahkemeye ispatlayabilir ise kiracıyı tahliye ettirebilir.


Ya da


Kentsel dönüşüm projesi kapsamında binalar yıkılıp, yerine yenileri yapılacak. Müge’nin kiracı olarak oturduğu daire yıkılacak bu binalardan birinde yer alıyor. Müge, yasalar gereği bu evden tahliye edilebilir.