Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye!

Kimi kiracılar taşınmazı tahliye edeceği tarihi taahhütname ile önceden bildirebiliyor. Peki, tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye nasıl olur?


Tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye!


Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Kimi kiracılar taşınmazı tahliye edeceği tarihi taahhütname ile önceden bildirebiliyor.


Buna karşın kiracı, kiralananın teslim edilmesinden sonra, kiraya verene karşı, kiralananı belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak üstlendiği hâlde boşaltmamışsa kiraya veren, kira sözleşmesini bu tarihten başlayarak bir ay içinde icraya başvurmak veya dava açmak suretiyle sona erdirebilir.


Tahliye taahhüdü nedeniyle tahliye ihtarnamesi örneği şu şekilde;


……………………..… HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE 


DAVACI                                :

VEKİLİ                                 :

DAVALI                                :


KONU                                   : Taahhüt nedeniyle tahliye talebinden ibarettir.


DAVANIN DEĞERİ            : … TL (Yıllık Kira Bedeli)


AÇIKLAMALAR                 :


1- Davalı, …/…/2013 tarihli kira sözleşmesi gereğince müvekkilin maliki olduğu … adresteki dairede …TL  aylık kira karşılığı oturmaktadır.


2- Kiracı davalı, kiralanan arasındaki sözleşmede 1 yıl sonra serbest idaresiyle tahliye taahhüdünde bulunmuştur. Bu taahhüde rağmen kiracı mecuru tahliye etmediğinden, ev sahibinin kirada bulunan oğlu dairede ouracağından bu davayı açmak zorunda kaldık.HUKUKİ NEDENLER        : Türk Medeni Kanunu, HUMK ve diğer yasal nedenler.


HUKUKİ DELİLLER          : Tahliye Taahhütnamesi, emsal kira bedeli araştırmaları ve  diğer yasal deliller.


SONUÇ VE İSTEM             : Kiracının mecurdan tahliyesine, yargılama giderleri ile ücreti vekaletin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini müvekkil adına saygıyla arz ederim. …/…/2016


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com