Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tamer Özyurt

İstanbul Esenyurt’a ‘N’ markalı konutları inşa eden Özyurtlar İnşaat’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Tamer Özyurt, 12 yaşından beri inşaat sektöründe olan bir patron.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Tamer Özyurt
Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer ÖzyurtTamer Özyurt kimdir?Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt , 1968 yılında Gaziantep'te doğdu. Beyazıt İlkokulu'nu ve Bakırköy Ortaokulu'nu bitirdi. Bakırköy Ticaret lisesi'nden mezun oldu. 12 yaşında Tahtakale'de çalışmaya başladı. 2 çocuk babası. Sabah 09.00'da gece 02.00'ye kadar çalışan bir patron. Tamer Özyurt inşaat sektörüne ne zaman ve nasıl girdi? 1989’da Bulgaristan Devlet Başkanı Todor Jivkov’un göçe zorladığı Bulgaristan Türkleri 1990'dan itibaren Esenyurt’a yerleştiriliyordu.  Tamer Özyurt, Esenyurt'ta bir nalburiye dükkanı açtı. Özyurtlar Şirketler Grubu’nun tarihçesi nedir? Özyurtlar Şirketler Grubu'nun temellleri, 1990 yılında Esenyurt'ta yapı malzemeleri satışı yapan 25 m2lik bir mağaza da atıldı. Uzun yıllar yapı market sektöründe hizmet veren firma, var olduğu süre boyunca profesyonel çalışma anlayışı ve ileri görüşlü uzman kadrosu ile müşterilerinin her zaman yanında oldu. Yapımarket sektöründe belli bir büyüklüğe ulaştığını düşünen Özyurtlar Şirketler Grubu'nun kurucusu Tamer Özyurt, 2005 yılında inşaat sektörüne adım atarak konut ve işyeri yapımına başladı.


Yapı malzemeleri alanında faaliyet göstermenin tecrübesi ile güçlü adımlar atan firma, Bahçeşehir - Boğazköy hattında Tasarımcılar Sitesi, Esenyurt'ta Tasarımcılar İş Merkezi, üç etaptan oluşan Gardencity projesi ve Esenkent - Bahçeşehir arasındaki Ntepe Bulvarı'nda yer alan Ntepe Evleri ile inşaat sektöründeki yerini sağlamlaştırdı. Özyurtlar Şirketler Grubu, 2010 yılı Mayıs ayında temelini attığı Ntowers ve Aralık ayında satışa sunduğu Nmerkez'le de bölgesinde güçlü bir inşaat firması haline geldi.Tamer Özyurt hangi konularda haber oldu? Tek kalemde 865 dairesi birden gitti (Hürriyet Gazetesi, Sadi Özdemir’in yazısı, Ocak 2013)


Özyurtlar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Esenyurt’taki Ntowers projesinde ‘imar planı değişikliği’ yüzünden 865 daire kaybettiklerini söyledi ve “Güçlü şirketiz yola devam ediyoruz” dedi.


Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçelerinden Esenyurt’taki 'imar anlaşmazlığı' bölgedeki birçok projede inşaatı durdururken bazı müteahhitler zararı sineye çekip yola devam etti. Bölgedeki en büyük müteahhitlik şirketlerinden Özyurtlar’ın patronu Tamer Özyurt, Esenyurt’ta 7 proje yaptıklarını, Büyükşehir ile Esenyurt Belediyesi arasındaki imar uyuşmazlığının iki büyük projede kendilerine büyük zarar verdiğini söyledi.


Özyurt, Ntowers projesinde 3 blokun inşaatını iptal ettiklerini, toplam 865 daireden vazgeçtiklerini belirterek, “Güçlü şirketiz yola devam ediyoruz” dedi. Tamer Özyurt şöyle konuştu:


ESKİ YENİ İMAR PLANI


* 2010 planları yürürlüğe girdiğinde, 2008 planlarına göre ruhsatını almış başlamış projeler vardı. Ruhsatını almamış ama başlamış olanlar da vardı. Projelerden satışlar yapılmıştı. 2010 planları ile 2008 planları arasındaki fark; 2008 planlarının altındaki plan notlarıydı. 2008 planları çok avantajlıydı. Esenyurt’un gelişimi için böyle birşeye ihtiyaç duyulmuş. Esenyurt çok hızlı gelişmeye başlayınca ‘alt yapı kaldırmaz, hektar başına nüfus çok aşılıyor’ dendi. Esenyurt Belediyesi’nin planlarına karşı açılan dava üzerine Büyükşehir ‘2010 planına uyun’ dedi.


3 BLOK BİRDEN KAYBETTİK


* Bölgedeki bazı projelerde vatandaş hâlâ 35’inci kattan satın aldığı dairesinin var olduğunu sanıyor. Belediyeler tarafından ‘projenizi yeni planlara uydurun’ baskısı geldikçe; müteahhitler aşağıdan inşaata başladığı için yukarıdan yapmadığı yerlerden projeyi kesiyor. Bizim yeni planla küçültmek zorunda kaldığımız iki projeden biri Ntowers. Bu projede 3 blok iptal ettik. Toplamda 865 daire kaybettik. 600 daire için ya daire değişikliği yaptık ve bitmiş projelerden verdik ya da para iadesine gittik. Evet para kaybettik ama itibarımızı koruduk. Nmerkez projesinde de 500 dairelik bir belirsizlik var. Tam neticelenmedi ama en kötü senaryoya göre yine planımızı yaptık.


DİRENEN ÇİVİ ÇAKAMIYOR


* Geçen yıldan beri planlar açısından değişen bir durum yok. 2010 planları uygulanmak zorunda. Büyükşehirin de Esenyurt Belediyesinin de yapmaya çalıştığı mevcut projelerin mevcut meri plana göre tadil edilip yollarına devam etmesini sağlamak. Kimisi buna uydu yoluna devam ediyor. Kimisi de bunu yapmamak için direniyor. Direnen inşaatına çivi çakamıyor. Bekledikçe hem vatandaş huzursuz oluyor hem de inşaat maliyetleri her geçen gün artıyor. Olay çıkmaza giriyor. Biz beklememeyi tercih ettik.


Esenyurt bizim kalemiz


Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, 2013’te yine Esenyurt’ta yeni projelerle yola devam edeceklerini söyledi. Özyurt, “Esenyurt bizim kalemiz. Burada devam edeceğiz. Başka ilçelerde de projelere bakacağız. Ancak talep 2009 ve 2010 daki kadar yüksek değil. 1500-2000 konutluk projeler yerine 200-400 konutluk projelere odaklanıyoruz” diyor. Özyurt, şu anda Esenyurt’da devam eden Nmerkez ve yeni başladıkları Nşehir projelerinin satışta olduğunu Nmerkez’in 2013’te biteceğini belirtiyor.


Bayrampaşa’ya residence proje


Tamer Özyurt, Bayrampaşa’da da bir projeye başlayacaklarını belirtiyor ve “Bayrampaşa Maltepe’de 120-130 bağımsız bölümlük bir plaza olacak. Topkapı’ya çok yakın eski bir dikiş makinası fabrikasının arsası. 3 bin metrekarelik bir yer” diye konuştu.


575 konutluk Nşehir


Tamer Özyurt, Esenyurt’taki yeni projesiyle ilgili ilginç bir ayrıntıyı da şöyle paylaşıyor: Yeni projemiz Nşehir’in 32 bin metrekare arazisi var ve 575 konut yapacağız. Eski plana göre yapılsa 32 bin metrekarede 2000’li sayıda konut yapardık.


Tamer Özyurt nalbur çıraklığından inşaat krallığına yükseldi! (Para Dergisi, Ekim 2010) 


10 yaşındayken bir nalburun yanında çırak olarak işe başlayan Tamer Özyurt, bugün istanbul Esenyurt'ta hem nalbur hem de inşaatın kralı olarak tanınıyor. Özyurt, Esenyurt'tan sonra şimdi de boğaza yakm bir yerde proje yeri arıyor. Bu hafta sizlere Gaziantep'in Şahinbey ilçesinden çocuk yaşta İstanbul'a gelen ve 10 yaşında Tahtakale'de bir nalbur dükkanında çırak olarak işe başlayan Tamer Özyurt'un hikayesini anlatacağız. Evet istanbul Esenyurt'ta yarattığı 'N' markasıyla konutlar üreten Özyurtlar İnşaat'ın sahibi Tamer Özyurt bugünlerde kamuoyunun gündeminde.Bir taraftan Garden City, Ntepe, Ntowers gibi projelerler ve bu projelerdeki satış fiyatlarıyla dikkat çeken Özyurt diğer yandan televizyonlarda birçok dizinin sponsoru olarak öne çıkıyor. Ancak Özyurt işleri dışında bugüne kadar kamu oyuna doğrusu basma hiç çıkmadı. Biz de Para dergisi olarak Özyurt'un hikayesini sizlerle paylaşmak istedik.


'RÜZGARI İYİ YAKALADIK'


Tamer Özyurt'a başarısının sırrını sorduğumuzda, 'Gaziantep Şahinbeyliyiz biz. Geldiğimiz yeri biliyor ve olduğumuz gibi görünmeye çalışıyoruz' diyerek söze başlıyor. Ardından da şirketinin hikayesini kısaca şöyle özetliyor:'10 yaşındayken Tahtakale'de çıraklık yaparak işe başladım. 90'lı yıllarda askerden döndükten sonra Esenyurt'ta 20 metrekarelik bir yerde nalburiye dükkanı açtım. 15 yıl içinde bölgenin en büyüğü olduk. Daha fazla nasıl büyürüz diye düşünürken 2005 yılında inşaat sektörüne girdik. Nalburiyede yakaladığımız başarıyı inşaat sektöründe de yakaladık. Tabii bunda inşaat malzemelerindeki tecrübemiz etkili oldu. Hırdavat ve tesisat fabrikalarının tanıması bize çok büyük bir avantaj sağlıyor. 2005'teki rüzgarı da iyi yakaladık.'


İLK PROJE BOĞAZKÖY'DE


2005'te İstanbul Boğazköy'de 18 ve 50 dairelik iki projeyle inşaat sektörüne adım atan Öyurt, Esenyurt'ta 2009 yılında inşaatına başladığı 402 konutluk Garden City ve 495 konutluk Ntepe projesiyle adını duyurdu. Her iki projede de 78 metrekarelik 1 + 1 daireleri 57 bin liradan satışa sunan Özyurt, bunlar kısa sürede satılınca 2010 yılının mayıs ayında yine aynı bölgede bin 860 konutluk Ntowers projesini satışa sundu. Ntowers projesindeki 66 metrekarelik 1 + 1 daireler 57 bin, 106 metrekarelik 2+1 dairelerse 87 bin liradan satıya çıktı.Özyurtlar İnşaat, önümüzdeki ay da Esenyurt'un merkezinde bin 500 konut ve 200 işyeri bulunan Ak&Nmerkez projesini satışa çıkmaya hazırlanıyor. Tamer Özyurt, söz konusu araziyi hasılat paylaşımıyla Akm Holding'den aldıklarını ve 8 Kasım'da satışa çıkacak projenin adının başına bu yüzden 'Ak' koyduklarını söylüyor.


'EMLAK ALIRKEN 6 ALTIN KURAL'


Peki Özyurtlar İnşaat neden projelerinin başına 'N' ekliyor Tamer Özyurt, şöyle açıklıyor: 'N 'en büyük' olmaktan geliyor. Toplumun üç önemli ihtiyacından biri olan konut sektörünün içindeyiz. Ekonomik ama kaliteli konutlar üreterek yaşayan siteler yapıyoruz. Bundan sonraki bütün projelerimizde de 'N' markasına yatırım yapacağız.'Özyurt, referandumdan sonra ortaya çıkan görüntüyü, Türkiye'de 5-6 yıl daha istikrarın devam edeceği şeklinde okuyor. Bu doğrultuda da gayrimenkul sektörüyle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor: 'Şu anda yatırım aracı olarak sadece gayrimenkul kazandırıyor. İnsanlar da gayrimenkule yatırım yapıyor. Ancak insanların yatırım yaparken dikkat etmesi gereken 6 altın kural var: Doğru firma, doğru lokasyon, doğru proje, doğru metraj, doğru fiyat ve doğru ödeme şekli. Konuta yatırım yapacaklara bu 6 kuralı mutlaka araştırmalarını istiyoruz. Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde bile projelerden ev alanların grupları var. Bu gruplar bütün bilgileri paylaşıyor. Bizim Ntovvers projesin-den ev alanlar bile grup kurmuş. Bunların hangisine engel olabilirsiniz ki


UCUZ HAMMADDE AVANTAJI


Peki nasıl oluyor da bu kadar ucuza korut satabiliyorlar Tamer Özyurt'un bu soruya yanıtı ise şöyle: 'Biz nalburculuktan geliyoruz. Hala da asıl işimiz olan nalburculuğa devam ediyor ve bu avantajımızı projelerimizde kullanıyoruz. Halen Esenyurt'un en büyük nalburu biziz. Malzemeleri diğer projelerden daha ucuza mal ediyoruz.Ayrıca vatandaşa iki ödeme alternatifi sunuyoruz. Firma olarak dosya masrafı olmadan 60 ay vade yapıyoruz. 60 aydan fazla vadelerde ise müşterilerimizi anlaşmalı olduğumuz bankalara yönlendiriyoruz. Ben bu satış sistemine kriz döneminde başladım ve başarılı oldum. Sonradan bizi taklit edenler oldu. Tabii bizim de sonsuz bir gücümüz yok. şžu an için 60 aya kadar vade yapabiliyoruz. Garden City ve Ntepe projelerinde Finansbank'la çalışıyoruz. NTower ve Ak&Nmerkez projelerinde ise en düşük faizi veren bankalarla çalışacağız.'


KÜÇÜK KONUTA İLGİ FAZLA


Tamer Özyurt, son yıllarda talebin daha küçük metrekare ve daha uygun fiyata kaydığını vurguluyor. Ardından da bunun gerekçesini şöyle anlatıyor: 'çünkü konut alıcısının yaşı düştü. Şu anda 25-35 yaş grubu ev alıyor. En fazla da 2 oda ve simetrik bir yapıyı tercih ediyorlar. Çocuğa 10 metrekarelik bir oda yetiyor. Salon kullanma kültürü de gelişti. Artık eskisi gibi salonlar kilitlenmiyor. 15 metrekarelik bir ebeveyn yatak odası ile 30 metrekarelik bir salon yeterli oluyor. İstemiyordum ama talep çok zorladığı için Ak&Nmerkez projesinde 1+0 daire seçeneği bile koyduk. Aslında 1+0'lar tam bir otel odası. Sadece psikolojik olarak 'ev sahibi oldum' demek için alıyorlar bunları. Bizim projelerimizde de havuz, basketbol sahası, tenis kortu, fitness salonu gibi sosyal olanaklar var. Ama hepsinden birer tane var. Biz ihtiyaca yönelik sosyal olanaklar sunuyoruz. Örneğin, bizim projelerimizde 7 gün 24 saat hizmet veren sağlık evi bulunuyor. Ben de 6 havuz yapabilirim. Ama onun parası da zaten orda oturanın cebinden çıkacak.'


'İYİ PARA KAZANIYORUM'


Tamer Özyurt, piyasada ucuz olarak değerlendirilse de bu fiyatlardan da iyi para kazandıklarını vurguluyor. Özyurt, 'Eskisi gibi yüzde 100-200 karlar yok artık. Kar marjları yüzde 10-20'lere indi. Bu oranlar da şirketin tek sahibi olduğum için beni tatmin ediyor' diyor. Özyurtlar İnşaat, kısa vadede Esenyurt bölgesinde konut yapmaya devam edecek. Uzun vadede ise boğaz hattında lüks bir proje yapmayı düşünüyor. Tamer Özyurt, Sarıyer Maden'de 30 dönümlük bir arazi için görüşmelerinin sürdüğünü söylüyor. Özyurt, bir de memleketi olan Gaziantep'te bir konut projesi yapmayı planlıyor.Tamer Özyurt'tan 2 milyon konut müjdesi! (Milliyet Gazetesi, Mayıs 2011) 


İstanbul’a iki yeni şehir’ projesinin Türk ekonomisine ve gayrimenkul sektörüne olumlu katkı sağlayacağını söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Arazi sıkıntısı nedeniyle konut üreticilerinin tam önü tıkanmaya başlamışken Başbakan yeni projeler için bize yer açtı. Bu proje sayesinde 1 milyonu İstanbul’un Avrupa yakasında,  1 milyonu da Anadolu yakasında olmak üzere toplam 2 milyon konut yapılacak” dedi.


Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından bugün açıklanan ‘İstanbul’a iki yeni şehir’ projesini değerlendiren Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Arazi sıkıntısı nedeniyle konut üreticilerinin tam önü tıkanmaya başlamışken Başbakan yeni projeler için bize yer açtı. Bu proje sayesinde 1 milyonu İstanbul’un Avrupa yakasında,  1 milyonu da Anadolu yakasında olmak üzere toplam 2 milyon konut yapılacak. İnsanlar ekonomik fiyatlarla konut sahibi olacak. Ekonomi canlanacak” dedi.


Kurulması planlanan iki şehirin yeri hakkında da açıklamada bulunan Tamer Özyurt, “Avrupa yakasındaki Arnavutköy’de olacak.  Arnavutköy Karadeniz’den Marmara’ya kadar uzanan büyük bir ilçe. Bunun içinde Kemerburgaz’da bulunuyor. Kemerburgaz’da bugün görevini tamamlamış maden ocakları yer alıyor. Başbakanın sözünü ettiği şehir buraya kurulacak. Konutların inşaa edilmesiyle birlikte bu bölge yeşile kavuşacak. Yaşanabilir bir alan olacak. Yeni kurulacak şehirler deprem açısından bakıldığında zemini sağlam yerler. Projelere bu yönden bakıldığında Başbakanımız deprem riskini de dağıtıyor” diye konuştu.


İstihdamı artıracak


Bir yıl içerisinde çalışmaların başlayacağı ‘İstanbul’a iki yeni şehir’ projesinin  işsizliğe çözüm olacağını ve istihdama katkı sağlayacağı belirten Özyurt şöyle devam etti:


“Kanal İstanbul projesiyle birlikte düşünüldüğünde ‘İstanbul’a iki yeni şehir’ projesi ekonomiyi canlandıracak. İnsanların ekonomik fiyatlarla konut sahibi olmasını sağlayacak. Ekonomik fiyatlarla konut yapımı konusunda uzman bir kuruluş olarak bu projeyi sonuna kadar destekliyoruz.”Tamer Özyurt ve Özyurtlar Şirketler Grubu iletişim bilgileri neler?Adres: Esenkent M.Hadımköy-Bahçeşehir Yolu No:5 D Ofis Bloğu Kat.11 Esenyurt/İstanbul

Tel: 0212 622 08 00

Faks : 0212 450 21 32

Web Adresi: www.ozyurtlar.com