Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tamer Son kimdir?

Tarih öğretmenliğinden, baba mesleği emlakçılığa geçiş yapan Tamer Son, inşaat işine Adana’da başlayarak Çukurova Gayrimenkul’ü kurdu. Şu an Çukurova Gayrimenkul’de Yönetim Kurulu Başkanı’dır.


Tamer Son
Tamer Son


Tamer Son kimdir?

Marmara Üniversitesi mezunu olan Tamer Son, 1965 Adana doğumludur.  İnşaat sektörüne girmeden önce eğitimci olan Son, evli ve 2 çocuk babasıdır. Çukurova Gayrimenkul ‘de Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 

Eğitim sektöründe 3 sene boyunca çalışan ve son 15 yıldır da Çukurova Gayrimenkul ’de Yönetim Kurulu Başkanı olan Tamer Son, ilk iş hayatına Adana Toros Dershanesi’nde Tarih öğretmeni olarak başladı. Final Dershaneleri’nde de Tarih öğretmenliği yaptıktan sonra TMT Grup’ta Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 


Tamer Son, inşaat işlerine nasıl başladı?


Tamer Son’un babası 1991 yılında PTT’den emekli olunca Adana’da emlakçılık yapmaya başladı. Eğitimine deva ederken babasına emlakçılıkta yardım ederek sektöre girmiş oldu. 1995 yılında ise Tamer Son’un ailesi Adana’da apartman inşa etmeye başladı. Öğretmenlikte bir gelecek göremeyen Son, emlakçılığa başlayarak inşaat sektörüne girdi. Adana’da 7, Mersin’de 2 ve İstanbul’da 1 adet olmak üzere ofisler kurduk. Bu şekilde Çukurova Gayrimenkul oluşmaya başladı. Emlakçılıkta pek kazanç elde edemeyen Son, inşaat işine yöneldi.  Tamer Son, inşaat sektöründe lüks konut projeleri yapmaya başladı. İlk dönemlerde de 20 konut projesini hayata geçirdi. Bu şekilde Çukurova Gayrimenkul gelişmeye başladı.


Tamer Son’un bir günü nasıl geçiyor?


Sabah 7’de kalktığını söyleyen Tamer Son, akşam 7’ye kadar ofiste çalışıyor. Hafta sonları ise ailesiyle vakit geçiriyor.


Tamer Son'un hobileri arasında ise yüzmek, balık tutmak, gezmek, yürüyüş yapmak, ekonomi haberleri dinlemek, iş dünyasına yönelik otobiyografiler okumak yer alıyor.


Tamer Son hangi şirketlerin sahibi/ortağıdır?


- Çukurova Gayrimenkul İnşaat

- Çukurova Gayrimenkul Geliştirme İnşaat

- Çukurova Kent Yapı

- Çukurova Global İnşaat

- TMT Grup İnşaat

- Platin İnşaat


Tamer Son mütekabiliyet ile ilgili neler söyledi?


Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, mütekabiliyet yasası ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.  6302 sayılı Tapu Kanunu ve kadostra Kanunu'nu değiştiren yasaya  ek ve destekleyici düzenlemelere ihtiyaç  olduğunu dile getiren Son, “Mütekabiliyet önümüzdeki dönemde konut pazarının önemli bir döviz girdisi haline gelebilir.” dedi.


Tamer Son kentsel dönüşüm projeleri hakkında ne düşünüyor?


Kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, kentsel dönüşüm projelerinin Türkiye’de inşaat sektörüne ivme kazandırabileceğinden bahsetti. Son, “Bu yıl mortgage pazarında istedikleri büyümeyi gerçekleştiremeyen bankaların da umudu kentsel dönüşümde" diye konuştu.


Tamer Son'un hedeflerinde neler yer alıyor?

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, www.emlakansiklopedisi.com ekibinin sorularını cevapladı. Son, hedeflerinden şöyle bahsetti:

Çukurova Tower projemizi Ekim 2014’te teslim edeceğiz. Hızla devam eden Çukurova Tower’da satışlarımız ve yatırımcıların projeye gösterdiği ilgi bizi mutlu ediyor. 


Bu yıl özellikle yenileme projeleri için şirketimize gelen yoğun talep üzerine Bağdat Caddesi’nde bir proje atölyesi açtık. 


Yeni projelerimiz için arsa stoğumuz bulunuyor ve hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nda arazi geliştiriyoruz. Şu anda yürüttüğümüz işlere ek olarak, önümüzdeki dönemde yapacağımız yeni yatırımlarla şirketimize katma değeri yüksek, bölgesinde sembol yapı olma niteliğinde yeni projeler kazandırmak arzusundayız. Kısa vadeli hedefimiz ise başta Şişli, Bomonti, Basın Ekspres Yolu, Halkalı bölgeleri olmak üzere merkezi lokasyonlarda prestijli projeler gerçekleştirerek daha da büyümek… Bu amaçla Güneşli’de de bir ofis açtık. 


Adana’da devam eden ve bölgesinin butik projesi olan TMT Park Life, Eylül 2013’te teslim ediliyor. Yine bu yıl başlamayı planladığımız yeni bir proje için Adana’nın merkezi konumunda yer alan portföyümüzdeki arsamıza ruhsat alma aşamasındayız.  Önümüzdeki dönemde de Adana’da faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Çünkü burada konut için ve ticari özellikte ciddi bir arsa stoğumuz var. 


Tamer Son, inşaat sektörü ile ilgili neler düşünüyor?


İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin büyümesini ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasını sağlayan lokomotif sektör konumunda. Sektörümüz dolaylı olarak 10 milyon insana istihdam sağlıyor. 200’e yakın yan sektöre etki ediyor. Bu yüzden inşaat sektörünün her zaman önemli sorumlulukları var. Sadece kentsel dönüşümü bile düşündüğümüzde önümüzdeki 20 yıl boyunca sürecek ciddi bir sorumluluktan bahsetmek mümkün. 


Kentsel dönüşüm ülkemiz için ciddi bir fırsat. Tabi dar kapsamlı ve parselinde bina bazında dönüşüm olarak algılanmayıp iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Bu fırsat iyi değerlendirilirse Türkiye ve özellikle İstanbul gibi metropoller kültürümüze uygun,  günümüzün ihtiyaçlarına yönelik bir planlama ile çağdaş, çevreci, sosyal donatıları olan yaşam merkezleri halini alabilir. 


2012 yılı hariç son 10 yılda ülke büyüme hızının üzerinde büyüme kat eden inşaat sektörü, 2013 ve sonrasında beklemeye alınmış yatırım kararlarının tekrar harekete geçmesi, düşen faiz oranları, toplumsal barış ve uzlaşı ortamının sağlanması ve bunlara bağlı olarak ülkemizin kredi notunun yatırım yapabilecek seviyeye gelmesiyle daha da hızlı büyüyecektir.

Tamer Son'un üye olduğu kurum ve kuruluşlar hangileridir?


Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),Adana Kültür ve Dayanışma Derneği (AKDD). 


Tamer Son iletişim bilgileri nedir?


Çukurova Gayrimenkul Genel Müdürlük 

Adres: Soğanlık Mah. Yalnız Selvi Cad. Bektaş Sok. (Real market depo girişi ) No:3 Kartal -İstanbul 

Tel: + 90 216 671 14 14 Faks: + 90 216 452 77 44 

E-mail: istanbul@cukurovam.com  E-mail: info@cukurovam.com