Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu alırken DASK zorunlu mu?

Bir mesken alım satım işleminin tapı dairesinde yapılabilmesi için bazı bilgi ve belgeler gerekli oluyor. Devir için istenenler arasında DASK da yer alıyor..


Bir mesken alım satım işleminin tapı dairesinde yapılabilmesi için bazı bilgi ve belgeler gerekli oluyor. Devir için istenenler arasında DASK da yer alıyor.


Zorunlu deprem sigortası olan DASK, tüm konut ve işyerlerinde yapılıyor. Bu poliçeye sahip olmayan meskenlerin devir işlemleri yapılamıyor. Bu nedenle tapu alırken öncelikle bu daireye DASK yaptırılması zorunlu oluyor.


DASK yaptırmak için bu sigortayı düzenleyen en yakın sigorta acentasına gidilip, DASK poliçesinin düzenlenmesi talep edilebiliyor.


Dask başvurusunda bulunmak için; ayrıca DASK Çağrı Merkezi: 0 (212) 368 0 800 no'lu numarayı arayarak ya da DASK'ın internet sitesi'ne tıklayarak bilgi alabilirsiniz.


Dask için gerekenler


- Sigortalının adı, adresi, telefonu, varsa cep telefonu

- Sigortalının vergi kimlik numarası ve T.C. kimlik numarası

- Sigortalanacak yerin açık adresi

- Tapu bilgileri (ada, pafta, parsel, sayfa no) (mesken tapusu - veya arsa tapusu)

- Binanın inşa yılı (1975 ve öncesi, 1976 - 1996 arası, 1997 - 1999 arası, 2000 ve sonrası)

- Binanın yapı tarzı (çelik / betonarme karkas, yığma kagir, diğer)   

- Binanın toplam kat sayısı

- Binanın hasar durumu (hasarsız, hafif hasarlı, orta hasarlı)

- Meskenin  brüt yüz ölçümü (m2)

- Meskenin  kullanım şekli (mesken, ticarethane, büro, diğer)

- Zorunlu Deprem Sigortası tümüyle beyan esas alınarak düzenlenmektedir. Yanlış beyandan doğabilecek tüm sorumluluk sigorta ettirene ait oluyor.


DASK poliçesi bedeli için deprem sonrasında alabileceğiniz en yüksek limiti belirleyen teminat tutarının bulunması gerekiyor. Belirlenen teminat tutarı, tarife fiyatı ile çarpıldığı takdirde DASK sigorta bedeli bulunmuş oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com