Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu 2018?

Gayrimenkullerin tapu devir işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Peki, tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu 2018?


Konut, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin tapu devir işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Tapuda bu işleme karşılık belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor.


Tapu harcı gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanıyor. Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. 


Peki, tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu 2018? Tapu harcı banka kartı ile ödenir mi?


Tapu dairesinde kredi kartı geçiyor mu 2018?


Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen bankalar aracılığı ile tapu harcı ödemesi yapılabiliyor. 


Tapu dairelerinde e-tahsilat uygulaması da mevcut olup, Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor. 


Tapuda kredi kartının kullanılması


TUSAGA-Aktif Yürütme Kurulu’nun 30 Nisan 2013 tarihinde, 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren geçerli olarak almış olduğu karar gereği sistemde kayıtlı bulunan LİHKAB ve Özel Sektör kurum ve kuruluşları ödemelerini “Banka Kartı” ya da “Kredi Kartı” ile yapabiliyor. 


Bu kurum ve kuruluşların ekranlarında sistem tanımlanmış olup işlemlerini tamamladıklarında sistem otomatik olarak kart ile ödeme ekranına yönlendirdiğinden ayrıca bir ödeme ya da işlem yapmalarına gerek olmuyor. 

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com