Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu döner sermaye bedeli elektronik ortamda ödenir mi?

Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde tapu dairesinde ödenen masraflar arasında tapu döner sermaye bedeli de yer alıyor. Peki, tapu döner sermaye bedeli elektronik ortamda ödenir mi?


Tapu döner sermaye bedeli elektronik ortamda ödenir mi?


Taşınmaz malların elden çıkarılması halinde tapu dairesinde ödenen masraflar arasında tapu döner sermaye bedeli de yer alıyor. 2015 yılında bu bedel, 82,50 TL olarak tahsil ediliyor.


Ancak, tapu döner sermaye ücreti hem alıcı hem satıcı tarafından değil, yalnız alıcı tarafından ödeniyor.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Tapu Harcı ve Damga Vergisi ile Döner Sermaye Hizmet Bedelinin Elektronik Ortamda Tahsilatı Usulü hakkında genelge gereğince bu bedel elektronik ortamda da ödenebiliyor.


Döner sermaye hizmet bedelinin elektronik ortamda ödenmesi


1) E-Devlet Kapısı ile yapılan entegrasyon sonucu https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden "Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme" bölümünden tüm harç ve döner sermaye ücretlerinin görüntülenmesi ve döner sermaye hizmet bedelinin ödenmesi sağlanmaktadır.


2) Cep telefonuna gönderilen 12-13 haneli seri numarası söz konusu bölüme girilip sorgulama sonucunda tahakkuk eden döner sermaye hizmet bedeline ilişkin ödeme kredi kartı/banka hesap kartı ile gerçekleştirilebilecektir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com