Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu döner sermaye harcı 2016 ne kadar?

Tapu dairesinde yapılan taşınmaz satışları için tarafları bazı masrafları karşılamaları gerekiyor. Peki, tapu döner sermaye harcı 2016 ne kadar?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Tapu döner sermaye harcı 2016 ne kadar?


Tapu dairesinde yapılan taşınmaz satışları için tarafları bazı masrafları karşılamaları gerekiyor. Tapu harcı satış bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Bu bedeli hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı ödüyor. 


Alıcının ödemek ile mükellef olduğu masraflar arasında tapu döner sermayesi de bulunuyor. Tapu döner sermaye harcı 2016 ne kadar?


Döner Sermaye Hizmet Bedeli: 87,25 TL

İlave Hizmet Bedeli:  11,75 TL


Döner Sermaye Hizmet Bedeli Hesabı: Yöresel Katsayı X Hizmet Bedeli

Tapu işlemlerinden yukarıdaki formüle göre döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir.


Tapu döner sermaye özel durumlar

Tek işlemde bir adet bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir.


Tek işlemde birden fazla bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise bağımsız bölüm sayısı adedince döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir.


Tek işlemde bir adet taşınmazın satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir.


Tek işlemde birden fazla taşınmazın satışı yapılıyor ise ilk taşınmaz için bir adet döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, ilave her bir taşınmaz için Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil edilir.


Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölüm sayısı kadar döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, diğer vasıftaki taşınmazların her biri için Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil edilir.


Tek işlemle bir adet devre mülkün satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil edilir.


Tek işlemde birden fazla bağımsız bölümden devre mülk satışı yapılıyor ise döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, ilave her bir bağımsız bölümden yapılan devre mülk satışı için bağımsız bölüm sayısı kadar Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil edilir.


Tapu Kanununun 35 inci maddesine göre yapılan mülkiyeti devir borcu doğuran işlemlerde hizmet bedeli, işlem sırasında ve işlem için belirlenen döner sermaye bedeline ilave maktu olarak tapu müdürlüğünce tahsil edilir. 407,00 TL
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com