Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu döner sermaye harcı 2017!

Tapu dairesinde yapılan işlemler için tapuya döner sermaye bedellerinin de ödenmesi gerekiyor. İşte tapu döner sermaye harcı 2017..


Tapu dairesinde yapılan işlemler için tapuya döner sermaye bedellerinin de ödenmesi gerekiyor. 2017 yılında uygulanacak bedeller geçtiğimiz günlerde yayımlanan Tebliğ ile belli oldu. Peki, tapu döner sermaye harcı 2017 ne kadar?


2016 yılı boyunca 87,25 TL olarak tahsil edilen tapu döner sermaye hizmet bedeli 2017'de 90,50 TL oldu. İlave hizmet bedeli ise 11,75 TL'den 2017'de 12,25 TL'ye çıktı.


Döner sermaye hizmet bedeli hesabı

Döner sermaye hizmet bedeli hesabı, yöresel katsayı ile hizmet bedelinin çarpılması ile yapılıyor.


Tek işlemde bir adet bağımsız bölüm satışı yapılıyorsa bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Eğer tek işlemde birden fazla bağımsız bölüm satışı yapılıyorsa bağımsız bölüm sayısı adedince döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.


Tek işlemde bir adet taşınmazın satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. Tek işlemde birden fazla taşınmazın satışı yapılıyor ise ilk taşınmaz için bir adet döner sermaye hizmet bedeline ek olarak, ilave her bir taşınmaz için Yöresel Katsayı X İlave Hizmet Bedeli formülü ile hesaplanan miktar tahsil ediliyor.
Tapu pişmanlık beyannamesi dilekçesi!Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com