Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu döner sermaye ücreti ne kadar?

Taşınmaz malların satış işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Tapu dairesinde yapılan bu işlem için belli oranlarda masraflar ödeniyor. Peki, tapu döner sermaye ücreti ne kadar?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Tapu döner sermaye ücreti ne kadar?


Taşınmaz malların satış işlemleri tapu dairesinde yapılıyor. Tapu dairesinde yapılan bu işlem için belli oranlarda masraflar ödeniyor. Bu masrafların başında tapu harcı ve tapu döner sermaye ücreti geliyor.


Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Tapu harcı satışa konu olan taşınmaz malın değeri üzerinden ayrı ayrı olmak üzere binde 20 oranında hesaplanıyor. Bu harç hem alıcı hem de satıcıdan ayrı ayrı tahsil ediliyor.


Yukarıda da belirttiğimiz gibi tapu harcının yanı sıra tapu döner sermaye ücreti de ödeniyor. Tapu döner sermaye ücreti hem alıcı hem satıcı tarafından değil, yalnız alıcı tarafından ödeniyor. Peki, tapu döner sermaye ücreti ne kadar?


Tapu döner sermaye ücreti 2015:

Tapu döner sermaye ücreti, işletmeden işletmeye değişkenlik gösterebiliyor. 2014 yılında Döner Sermaye Hizmet Bedeli 75,00 TL olarak tahsil edilmişti. 


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2015 yılı Tarifesine göre yüzde 10,11'lik yeniden değerleme oranı ile 82,50 TL olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor. Peki, Tapu döner sermaye ücretini kim öder?

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com