Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu döner sermaye ücretini kim öder?

Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların alım satım işlemleri, tapu dairesinde yapılıyor. Peki, tapu döner sermaye ücretini kim öder?


Tapu döner sermaye ücretini kim öder?


Ev, işyeri, arsa ve arazilerin alım satım işlemleri, tapu dairesinde yapılıyor. Tapuda yapılan bu işlem için ödenen masraflar arasında tapu döner sermaye ücreti de yer alıyor.


Bu bedel, 2014 yılında 75 TL olarak tahsil ediliyordu. 2015 yılı Yeniden değerleme oranlarına göre; 82,50 TL olan Döner Sermaye Ücreti ödeniyor.


Peki, tapu döner sermaye ücretini kim öder? Tapu döner sermaye ücretini alıcı mı öder? Tapu döner sermaye ücretini satıcı mı öder?


Tapu döner sermaye ücreti alıcı ve satıcı tarafından değil; yalnız alıcı tarafından ödeniyor.


Döner Sermaye Hizmet Bedeli Hesabı: 

Yöresel Katsayı X Hizmet Bedeli

Tapu işlemlerinden yukarıdaki formüle göre döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.


Tapu mevzuatına göre kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli bağımsız bölümlerin satış işlemlerinde; Tek işlemde bir adet bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor. 


Tek işlemde birden fazla bağımsız bölüm satışı yapılıyor ise bağımsız bölüm sayısı adedince döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.


Kat irtifakı ve kat mülkiyeti tesisli olmayan taşınmazların satış işlemleri dahilinde tek işlemde bir adet taşınmazın satışı yapılıyor ise bir adet döner sermaye hizmet bedeli tahsil ediliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com