Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı

Tapu müdürlüklerinde alınan hizmet karşılığında, devlete ödenen bedeldir. Tapu harcı hesaplanmasında 2013 yılında yapılan değişiklikle indirime gidilmiştirTapu harcıTapu harcı nedir?


Konut, arsa, dükkan ya da tarla gibi gayrimenkullerin tapu işlemleri için Tapu Müdürlüğü sunduğu hizmet karşılığında tapu alım satım harcı talep ediyor. Tapu alım satım harcına aslında bir tür vergi de denebilir. Tapu alım satım harcı gayrimenkul ya da taşınmaz alım satımında yapılan tapu hizmetinin karşılığı hizmeti alan kişiler tarafından ödeniyor. Tapu harcı 2013 yılı için nasıl hesaplanır?


Tapu alım satım harcının hesaplanmasında 2013 yılında yapılan değişiklikle indirime gidilmiştir. 2013 yılından önce ev, tarla ya da dükkan gibi taşınmazın satış bedeli üzerinden binde 33 oranında bir harç ödemesi gerçekleştirilirken artık bu oran binde 20 düzeylerine indirilmiştir. Tapu alım satım harcının hesaplamasına ilişkin örnek bir incelemeyle harç oranına bir açıklık getirilebilir.

 

Örneğin; 600 bin TL’lik bir (ev, arsa,dükkan, tarla ) taşınmazın ya da gayrimenkulün tapu harcı binde 20 oranında 1200 TL yapmaktadır. 


Satışa konu olan gayrimenkuller üzerinden binde 20 oranında hem alıcı, hem de satıcı tapu harcını ayrı ayrı ödüyor.

Tapu harcı 2013 hesaplama örnekleri..


* 500 bin TL'lik gayrimenkul için 10 bin TL,


* 400 bin TL'lik gayrimenkul için 8 bin TL,


* 300 bin TL'lik gayrimenkul için 6 bin TL,


* 200 bin TL'lik gayrimenkul için 4 bin TL,


* 100 bin TL'lik gayrimenkul için ise 2 bin TL tapu harcı ödenir.Tapu alım satım harcı ödemeleri nereye yapılır?


Tapu alım satım harcı ödemeleri tapu müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalara yapılıyor. Tapu alım satım harcı ödemelerinin nereye yapılacağı ile ilgili bilgi, tapu müdürlüğünden gelen bilgilendirme mesajında belirtiliyor.

Satış değerinin eksik gösterilmesi ve dolayısıyla emlak alım satım tapu harcının da eksik ödenmesi durumlarında; tespitinin yapılması halinde 3 kat daha fazla oranda harç talep ediliyor.


Tapu harcının ödenmemesi halinde işlem tamamlanamıyor. Harcın eksik ödenmesi ya da satış bedelinin gerçek satış bedelinden daha az gösterilip, buna bağlı olarak yine harcın eksik ödenmesi halinde ise ilgili kişilere üç katı tapu harcı cezası uygulanıyor.Tapu harcı pişmanlık dilekçesi nedir?


Tapu harcınızın eksik yatırılması durumlarında cezalı duruma düşmek istemiyorsanız, vergi dairelerine gidip harcınızı eksik yatırdığınızı, ödenmeyen kısmı da ödemek istediğinizi tapu harcı pişmanlık dilekçesi ile bildirebilirsiniz.Tapu harcı uzlaşma dilekçesi nedir?


Tapu harcının eksik ödenmesi durumlarında ilgili kimsenin tapu harcı uzlaşma dilekçesi vermesi, kişiyi yüklü faizden ödemekten kurtarabiliyor.