Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı 2017!

2017 yılında yapılacak tapu devir işlemleri için tahsil edilecek harçlar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 78 seri nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile belli oldu.


2017 yılında yapılacak tapu devir işlemleri için tahsil edilecek harçlar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan 78 seri nolu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile belli oldu.


2017'de, 2016'da da olduğu gibi gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulun beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında tahsil edilecek.


Örneğin 100 bin TL değerindeki bir gayrimenkulün devredilmesi halinde alıcıdan 2 bin TL, satıcıdan 4-2 bin TL olmak üzere toplam 4 bin TL'nin ödenecek.


İşlemin tamamlanması için söz konusu tapu harçları, satış işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenecek. Ayrıca Maliye Bakanlığınca yetki verilen kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da bu harç tahsil olunabilecek.


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; tapu harcı cep telefonuyla veya internet üzerinden de ödenebiliyor.


Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.


Tapu harcı ödenen bankalar

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASITapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar 2017!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com