Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı 2017 kaç lira?

Tapu dairesinde yapılan devir işlemi başta olmak üzere, tüm işlemlerden belli miktarlarda harç alınıyor. Peki, tapu harcı 2017 kaç lira?


Bir gayrimenkul ile ilgili tüm tapu işlemleri, ilgili tapu müdürlüğünde gerçekleşiyor. Yapılan işlemler için Tapu Genel Müdürlüğünce belirlenen harçlar tahsil ediliyor. 2017 yılında tahsil edilecek tapu harçları geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Peki, tapu harcı 2017 kaç lira? Tapu satış harcı ne kadar? Tapu bağış harcı ne kadar?


Tapu satış harcı 2017

Tapu satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor.


Tapu bağış harcı 2017

Gayrimenkullerin ve mülkiyetten gayri ayni hakların bağışlanmasında, kanuni mirasçılar dışında intifa hakkından, kuru mülkiyet sahibi lehine ivazsız feragat edilmesinde ve süreli intifa haklarında süre dolarak intifa hakkının sona ermesinde kayıtlı değer üzerinden binde 68,31 oranında bedel tahsil ediliyor.


Tapu döner sermaye harcı 2017

Tapu satış harcının yanı sıra tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor. 2017 yılında bu masraf 90,50 TL olarak tahsil ediliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com