Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı 2018!

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Peki, bu harç 2018'de ne kadar olacak? İşte tapu harcı 2018..


492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Buna göre, tapuda yapılan devir işlemleri için tarafların belli oranlarda harç ödemesi yapmaları gerekiyor.


Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.


Tapu harcı 2018

Tapu harcı oranları 2018 değişmemesi halinde harç binde 20 oranında tahsil edilecek. 


Bilindiği üzere Mart 2017'de Bakanlar Kurulu tarafındana alınan karar ile tapu harcı oranı konut ve işyeri devir işlemleri için binde 20'den binde 15'e düşürülmüştü. Bu kampanyada son gün 30 Eylül 2017 tarihi olarak belirlendi.


2018 yılında tapu harcında Bakanlar Kurulu tarafından herhangi bir indirim kampanyası yapılması halinde, bilgisi burada yer alacak.


Tapu harcı 2018 nasıl hesaplanacak?

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.

 

“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade ediyor. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com