Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı anlaşmalı bankalar hangileridir?

Taşınmaz malların alım satım işlemleri için tapu dairesine belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapu harcı anlaşmalı bankalar hangileridir?


Tapu harcı anlaşmalı bankalar hangileridir?


Taşınmaz malların alım satım işlemleri, tapu dairesinde yapılıyor. Burada yapılan devir işlemi için tapu dairesine belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. 


Harç, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Alıcı ve satıcı ayrı ayrı binde 20 oranında harç ödüyor. Ayrıca 2016 yılı için 87,25 TL olan tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.


Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde bankalar tarafından da tapu harcı tahsil edilebiliyor.


Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.


Tapu harcı ödenebilecek anlaşmalı bankalar şu şekilde sıralanıyor;


- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASI


Tapu harcı ödemeleri ayrıca cep telefonuyla veya internet üzerinden de yapılabiliyor ve dekonta gerek kalmıyor. Tahsilat işlemlerinin elektronik ortamda banka hesabından EFT, görüntülü işlem merkezi, ATM aracılığıyla anında gerçekleştirilmesi mümkün oluyor. 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com