Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı cezası zamanaşımı!

Tapu harcını eksik ödeyen kimseler belli bir süre içinde Maliye tarafından gönderilen "ceza" tebliği ile karşılaşabiliyor. Peki, tapu harcı cezası zamanaşımı süresi nedir?


Taşınmaz mal alım satım işlemleri için satış bedeli üzerinden tapu harcı ödeniyor. Tapu harcı satış bedelinin binde 20 oranında hesaplanarak ödeniyor.


Tapu harcını eksik ödeyen kimseler belli bir süre içinde Maliye tarafından gönderilen "ceza" tebliği ile karşılaşabiliyor. 


Eksik harç ödemesi yapan kimselerin bu teblği alması halinde gereken cezayı ödemeleri ve gerçek değer üzerinden tapu harcı ödemesini yapması gerekiyor.


Bu ceza ile karşılaşmak istemeyenler bir pişmanlık dilekçesi ile daha az ceza ödeyebiliyor. Peki, tapu harcı cezası zamanaşımı süresi nedir?


Tapu harcı zamanaşımı süresi:

Eksik tapu harcı zamanaşımı süresi 5 yıldır. 5 yıl içerisinde eksik ödenen tapu harcı için Maliye tespit ve cezai işlemlerini gerçekleştirebiliyor.


Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Vergi Usul Kanunu'nun 371. maddesine göre, pişmanlık beyanı verilebiliyor.


Pişmanlık beyanında bulunarak, gecikmiş tapu harcı ile tahakkuk eden pişmanlık zammı dilekçe ile haber verme tarihinden başlayarak 15 gün içinde ödeyenler, gayrimenkulün tapu harcına esas olan değerini yükseltmiş oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com