Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı EFT ile ödenir mi?

Tapu dairesinde yapılan satış işlemleri için alıcı ve satıcının ödemesi gereken bir tapu harcı bulunuyor. Peki, tapu harcı EFT ile ödenir mi?


Tapu dairesinde yapılan satış işlemleri için alıcı ve satıcının ödemesi gereken bir tapu harcı bulunuyor. Bu harcı iki taraf da ayrı ayrı ödüyor.


Satış bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanarak ödenen tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır. 


“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. 


Tapu harçları işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Peki, tapu harcı EFT ile ödenir mi?


Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar (bankalar gibi) tarafından da tahsil olunabiliyor. 


Tapuda yeni geçilen e-tahsilat uygulaması ile de tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştiriliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com