Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı eksik beyan cezası 2018!

Tapuda daha az bedel beyan ederek daha az harç ödemesi yapanlara ceza kesiliyor. Peki, tapu harcı eksik beyan cezası 2018 ne kadar?


Tapu dairesinde yapılan devir işlemleri için alıcı ve satıcının belli oranlarda tapu harcı ödemesinin yapılması gerekiyor. Tapuda yapılan satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç ödemesi yapılıyor. Buna göre değeri 200 bin TL olan bir ev için alıcı 4 bin TL, satıcı 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL ödeme yapılıyor.


Ödemeler nakit olarak yapılabildiği gibi anlaşmalı bankaların kredi ve hesap kartları ile de ödeme yapılabiliyor.


Ödemelerin gerçek değer üzerinden yapılması gerekiyor. Ancak kimi alıcı ve satıcılar daha az harç ödemek için gerçek satış bedelinden daha az bedel beyan ediyor. Bu bedel üzerinden ödenen harç da daha düşük oluyor. 


Bu durumun tespit edilmesi halinde tapu harcı eksik beyan harcı ödeniyor. Peki, tapu harcı eksik beyan cezası 2018 ne kadar?


Tapu harcı eksik beyan cezası 2018 


Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.


Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com