Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı eksik ödeme cezası!

Kimi zaman taraflar daha düşük tapu harcı ödemek için satış bedelini de olduğundan daha düşük beyan edebiliyor. Peki, tapu harcı eksik ödeme cezası nedir?


Tapu harcı eksik ödeme cezası!


Tapu dairesinde yapılan gayrimenkul alım satım işlemleri için belli oranlarda tapu harcı ödemesi yapılıyor. Bu harcı hem satıcı hem de alıcı ayrı ayrı ödüyor.


Tapu devir işlemi için ödenecek harç, satış bedeli üzerinden hesaplanıyor. Tapu harcı oranı binde 20 olarak belirleniyor. Örneğin satış bedeli 100 bin TL ise 2 bin TL alıcı, 2 bin TL satıcı olmak üzere toplamda 4 bin TL harç ödemesi yapılıyor.


Ancak kimi zaman taraflar daha düşük harç ödemek için satış bedelini de olduğundan daha düşük beyan edebiliyor. Bu durumun tespit edilmesi halinde ise tapu harcı cezası kesiliyor. Peki, tapu harcı eksik ödeme cezası nedir?


Tapu harcı eksik ödeme cezası 2016


Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının (bir diğer ifadeyle harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiğinin) tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com