Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı hesaplama 2016!

Taşınmaz malların tapu devir işlemleri bağlı olunan tapu dairesinde yapılıyor. Peki, tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı hesaplama 2016 örneği...


Tapu harcı hesaplama 2016!


Ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların tapu devir işlemleri bağlı olunan tapu dairesinde yapılıyor. Tapu dairesinde yapılacak bu işlem için tarafların anlaştıkları satış bedeli üzerinden harç ödemeleri gerekiyor.


Tapu harcı, satış bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Bu harcı alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor. Buna göre toplamda binde 40 oranında harç ödemesi yapılmış oluyor.


Kimi zaman taraflar daha düşük tapu harcı ödenmesi için satış bedelini olduğundan daha düşük bedelde beyan edebiliyor. Bu durumun Maliye tarafından tespit edilmesi durumunda vergi cezası kesiliyor.


Emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir. 


Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor. Bu ceza ile karşılaşmak istemeyen kimselerin satış bedelini doğru beyan etmeleri gerekiyor.


Tapu işlemlerinin tamamlanması için tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor. Bu bedel 2016 yılında 87,25 TL olarak tahsil ediliyor. Yalnız alıcıdan alınıyor.


Tapu harcı hesaplama 2016 örneği:

Taşınmazın satış değeri : 300 bin TL

Tapu harcı: 3 bin TL + 3 bin TL = 6 bin TL

Tapu döner sermaye bedeli: 87,25 TL 
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com