Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı hesaplama programı 2016!

Gayrimenkul alım satım sürecinde, tapu devri işleminin tamamlanabilmesi için tapu masraflarının ödenmesi gerekiyor. İşte tapu harcı hesaplama programı 2016..


Gayrimenkul alım satım sürecinde, tapu devri işleminin tamamlanabilmesi için tapu masraflarının ödenmesi gerekiyor. Bu masraflar hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor.


Tapu devri işlemleri için öncelikle tapu dairesinden randevu alınıyor. Randevu gün ve saatinde orda bulunarak  devir işlemi gerçekleştirilebiliyor. 


Tapu satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Masrafların alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor.


Tapu harcı hesaplama programı 2016:

Taşınmaz malı 200 bin TL'ye sattığınızı ya da satın aldığınızı düşünelim. Bu durumda alıcı olarak 4 bin TL, satıcı olarak da 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL harç ödemesi yapılıyor.


Aynı zamanda tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi isteniyor. 2015 yılında 82,50 TL olan tapu döner sermayesi 2016 yılında 87,25 TL oldu.


Tapu harcı ödeme yerleri:

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde bankalar tarafından da tapu harcı tahsil edilebiliyor.


Ayrıca tapu müdürlüklerimizde e-tahsilat uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.


Tapu harcı ödenen bankalar:

- ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

- TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.

- ASYA KATILIM BANKASI A.Ş.

- OYAK BANK T.A.Ş.

- ŞEKERBANK A.Ş.

- T.C. ZİRAAT BANKASI

- T.GARANTİ BANKASI A.Ş.

- T.HALK BANKASI T.A.Ş.

- T.İŞBANKASI A.Ş.

- TURKISH BANK

- YAPI VE KREDİ BANKASIIşıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com