Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indirimi hesabı!

15 Mart günü Resmi Gazete'de yayımlanan Karar ile konut ve işyerleri için tapu harcı binde 20'den binde 15'e düştü. İşte tapu harcı indirimi hesaplama 2017 örneği..


Tapu işlemlerinin tamamlanabilmesi için tapuda belli harçlar ödeniyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. 


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.  Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 oluyor.


Ancak 15 Mart günü Resmi Gazete'de yayımlanan  Karar ile tapu harcında indirim yapıldı. Karar gereğince tapu harcı binde 20'den binde 15'e düştü. Ancak bu oran yalnız konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) tahsil edilecek.  Diğer gayrimenkul türlerinde eski oran geçerli olacak


Söz konusu indirim uygulaması 30 Eylül 2017 de dahil bu tarihe kadar uygulanacak.


Tapu harcı indirimi hesabı örneği

Ayşe Hanım, 200 bin TL değerindeki konutu için alıcı olarak binde 20'sine tekabül eden 4 bin TL'lik harç ödemek ile mükellef oluyordu. Satıcı da 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL tapu harcı ödeniyordu.


Ayşe Hanım, artık 30 Eylül 2017 tarihine kadar aynı değerdeki konut için alıcı olarak binde 15'ine tekabül eden 3 bin TL harç ödeyecek. Satıcının da 3 bin TL ödeyeceğini düşünürsek, toplamda 6 bin TL tapu harcı ödenecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com