Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indirimi ne zaman son 2018?

Konut ve işyeri tapu devir işlemlerinde şuan tapu harcı indirimi uygulanıyor. Peki, tapu harcı indirimi ne zaman son 2018?


Tapu harcı indirimi, Bakanlar Kurulu'nun kararı ile konut ve işyerlerinin devir işlemi için başlatılmıştı. Karar ile konut ve işyerlerinde binde 20 oranında uygulanan tapu harcı, binde 15'e düşürülmüştü.


Buna göre, satış değeri 300 bin TL olan bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere ödediği 12 bin TL'lik harç, 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL'ye indi.


Ancak tapu harcı indirim kampanyasına arsa ve araziler dahil edilmedi. Bu gayrimenkuller için ödemeler binde 20 oranında tahsil edilmeye devam edildi.


Söz konusu tapu harcı indirim kampanyasında sona yaklaşılıyor. Peki, tapu harcı indirimi ne zaman son 2018?

 

Bakanlar Kurulu kararına göre tapu harcı indirimi 31 Ekim 2018 tarihinde sona eriyor. Bu tarih itibari ile konut ve işyerleri için eski oranlar geçerli olacak.


Yeni kampanya geliyor


31 Ekim 2018 tarihinden itibaren yeni bir düzenleme hayata geçiriliyor. Yeni düzenlemede sadece gayrimenkulün ilk satışlarda geçerli olacak şekilde binde 15 oranında tapu harcı uygulanıyor. İkinci el gayrimenkul satışlarında tapu harcı kalıcı olarak binde 20’ye çekilemiyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com