Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indirimi uzayacak mı?

Tapu harcı indiriminin uzatılıp uzatılmayacağına dair, Bakanlıktan açıklama geldi. Peki, tapu harcı indirimi uzayacak mı?


Bu sene Mayıs ayında başlayan tapu harcı indirimin devamına yönelik hem sektörün hem de vatandaşların talebi bulunuyor. Tapu harcı indiriminin uzatılıp uzatılmayacağına dair, Bakanlıktan açıklama geldi.


Dijital Şehircilik Zirvesi'nde Yeniakit'ten Buğra Kardan’ın sorduğu “KDV ve tapu harcında indirim süresi 31 Ekim’de doluyor. Bu süre uzatılacak mı?” sorusuna Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verdi.


Bakan Kurum, “O konu Hazine ve Maliye Bakanlığımızın yetki alanında. Bu konuda yeni adım atılır mı bilemiyoruz. Ama biz sürenin uzatılmasına sıcak bakıyoruz, sektörün böyle bir ihtiyacı var” dedi. 


Herhangi bir uzatma kararı alınmaması halinde tapu harcı indirimi ay sonunda sona erecek. 1 Kasım itibari ile konut ve işyerleri için eski oranlar uygulanacak.


31 Ekim akşamına kadar 300 bin liralık bir ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL ödenecek. 1 Kasım itibari ile bu bedel 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere 12 bin TL'ye çıkacak.


Yeni uygulama gelecek


Tapuda yeni bir indirim uygulamasının getirilmesi bekleniyor. Yeni düzenlemede sadece gayrimenkulün ilk satışlarda geçerli olacak şekilde binde 15 oranında tapu harcı uygulanacak. İkinci el gayrimenkul satışlarında tapu harcı kalıcı olarak binde 20’ye çekilecek.