Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indirimi uzayacak mı 2017?

Bakanlar Kurulu tarafından binde 20'den binde 15'e düşürülen tapu harcı indirim kampanyası 30 Eylül'de sona eriyor. Peki, tapu harcı indirimi uzayacak mı 2017?


Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.

 

“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade ediyor. 


Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. 


Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


15 Mart'ta Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar ile konut ve işyerleri için binde 20'den binde 15'e düşürülen tapu harcı indirim kampanyası ile alıcı ve satıcılar binde 5 oranında kar elde etti. Söz konusu indirim için son tarih 30 Eylül olarak belirlenmişti. Peki, tapu harcı indirimi uzayacak mı 2017?


Tapu harcı indirimi uzayacak mı 2017?

Tapu harcı indiriminin uzatılması ile ilgili henüz bir karar verilmedi. Bu nedenle tapu harcı indirimi için son gün hala 30 Eylül.


Bu kampanyadan yararlanmak isteyen kimselerin, 13 gün içerisinde tapudaki konut veya işyeri devir işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com