Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indirimi yarın bitiyor!

Bakanlar Kurulu'nun 15 Mart'ta başlattığı tapu harcı indirimi yarın bitiyor. Bu indirim ile 200 bin TL'lik daire için ödenecek tapu harcında bin lira daha az ödeniyor...


Bakanlar Kurulu'nun tapu oranlarına getirdiği indirim için süre doluyor. 15 Mart'ta başlayan tapu harcı indirimi yarın bitiyor.


Yapılan indirim ile "binde 20" nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) "binde 15" olarak yeniden belirlenmişti.


Hesaplama örneği

Ahmet Bey, 200 bin TL değerindeki konut için alıcı olarak binde 20'sine tekabül eden 4 bin TL'lik harç ödemek ile mükellef oluyordu. Satıcı da 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL tapu harcı ödeniyordu.


Ahmet Bey, 30 Eylül 2017 tarihine kadar söz konusu 200 bin TL değerindeki konut için alıcı olarak binde 15'ine tekabül eden 3 bin TL harç ödeyecek. Satıcının da 3 bin TL ödeyeceğini düşünürsek, toplamda 6 bin TL tapu harcı ödenecek.


Bakanlar Kurulu Kararı

MADDE 3- 30 Eylül 2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanmak üzere, 492 Sayılı Kanuna bağlı 4 sayılı tarifenin "1-Tapu İşlemleri" başlıklı bölümünün 20/a fıkrasında sayılan tapu işlemleri üzerinden "binde 20" nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) "binde 15" olarak yeniden belirlenmiştir.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com