Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı indiriminde son 15 gün!

15 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan ve 30 Eylül 2017 tarihinde sona erecek tapu harcı indiriminde son 15 gün kaldı..


Taşınmaz malların devir işlemleri sürecinde ödenen tapu harcı oranında 15 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kısıtlı bir süre için indirim yapıldı.


Tapu harcı indirimine konut ve işyeri devir işlemleri dahil edilmiş olup arsa ve araziler kapsama dahil edilmedi. Bakanlar Kurulu Kararı ile yapılan indirimle tapu harcı binde 15 olarak tahsil edildi.


15 gün kaldı

30 Eylül 2017 tarihinde sona erecek tapu harcı indiriminde son 15 gün kaldı. İndirimden yararlanarak daha az tapu harcı ödemek isteyen kimselerin tapu devir işlemlerini 15 gün içerisinde yapmaları gerekiyor.


Tapu dairesinde yapılacak alım satım işlemlerinin tamamlanabilmesi için tapu harcının hem alıcı tarafından hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor.


Geriye dönük tapu harcı indirimi 

Tapu harcında yapılan indirim, akıllara geriye dönük uygulama olup olmayacağını getiriyor. Ancak geriye dönük tapu harcı indirimi yapılmıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com