Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı ne kadar 2017?

492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Peki, tapu harcı ne kadar 2017?492 Sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı (4) sayılı tarifede yer alan tapu işlemleri, tapu harcına tabi tutuluyor. Dolayısı ile tapu dairesinde yapılan gayrimenkul devir işlemleri için tapu harcının ödenmesi gerekiyor.


Bu harç, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı tahsil ediliyor. Ancak uygulamada durum değişiklik gösterebiliyor. Satıcının harcını, alıcı ödeyebiliyor. Bu rakam da satış bedelinden düşülebiliyor.


Devir işlemi için ödenecek tapu harçları, Bakanlar Kurulu'nun belirlediği oranlar ile hesaplanıyor. Peki, tapu harcı ne kadar 2017?  


Konut tapu harcı 2017

Tapuda yapılacak devir işlemine bir konutun konu olması halinde, Bakanlar Kurulu'nun yapmış olduğu indirim devreye giriyor. Kurul kararına göre, 30 Eylül'e kadar konut devir işlemlerinde binde 15 harç ödemesi yapılıyor.


İşyeri tapu harcı 2017

Tapuda yapılacak devir işlemine bir işyerinin konu olması halinde, Bakanlar Kurulu'nun yapmış olduğu indirim yine devreye giriyor. Kurul kararına göre, 30 Eylül'e kadar işyeri devir işlemlerinde binde 15 harç ödenmesi gerekiyor.


Arsa tapu harcı ne kadar?

Tapuda yapılacak devir işlemine bir arsanın konu olması halinde, Bakanlar Kurulu Kararı uygulanmıyor. Buna göre yapılan satış bedeli üzerinden binde 20 oranının ödenmesi gerekiyor.


Arazi tapu harcı ne kadar?

Tapuda yapılacak devir işlemine bir arazinin konu olması halinde, Bakanlar Kurulu Kararı yine uygulanmıyor. Buna göre yapılan arazi satış bedeli üzerinden yine binde 20 oranında harç ödeniyor.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com