Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı nereye ödenir?

Gayrimenkul alım satım işlemleri, gayrimenkulün bulunduğu ilçenin tapu müdürlüğünde yapılıyor. Bu işlem için belli oranda harç ödemesi yapılıyor. Peki, tapu harcı nereye ödenir?


Tapu harcı nereye ödenir?


Gayrimenkul alım satım işlemleri, gayrimenkulün bulunduğu ilçenin tapu müdürlüğünde yapılıyor. Başka bir şehirde ikamet edilmesi halinde en yakın tapu müdürlüğüne gidilerek de bu işlem yapılabiliyor.


Tapu işlemleri için öncelikle randevu alınıyor. Randevu için Alo 181 Tapu ve Kadastro hattını arayarak veya https://randevu.tkgm.gov.tr adresinden online başvuru yaparak randevu alınabiliyor. 


Tapu dairesinde yapılan işlem için alıcı ve satıcının da ayrı ayrı tapu harcı ödemesi gerekiyor.Harcın ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olarak hesaplanıyor. 


Buna göre gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanarak ödeniyor. Peki, tapu harcı nereye ödenir?


Tapu harcı nereye ödenir?

Tapu harçları, işlemin yapıldığı yerin vergi dairesine ödenir. Maliye Bakanlığınca yetki verilmesi halinde ilgili kuruluşlar tarafından da tahsil olunabilir. 


Ayrıca tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM’ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda ödenmesi mümkün.