Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Tapu harcı oranı değişti mi 2017?

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenleme ile tapuda da yeni dönem başlıyor. Peki, 2017'de tapu harcı oranı değişti mi?


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

Meclis'te kabul edilen düzenlemeye göre tapuda yeni uygulamaya geçildi.  Peki, tapu harcı oranı değişti mi 2017?


Tapu harcı oranlarında henüz değişiklik yapılmadı. Ancak tapu harcı oranının değiştirilme yetkisi Bakanlar Kurulu'na verildi.


Mevcut uygulamada tüm gayrimenkullerden satış değeri üzerinden tek bir oran üzerinden harç tahsil ediliyorken, Bakanlar Kurulu'nun alacağı karar ile bu oran gayrimenkul türüne, semte göre değişebilecek.Maliye Bakanı Ağbal yeni tapu harç oranları hakkında, “Mesela, gayrimenkulün konut veya iş yeri olmasına bağlı olarak yüzde 2 olan vergi oranını farklılaştırabileceğiz. Gayrimenkul sertifikası karşılığı, gayrimenkul edinimi bakımından vergi oranını farklılaştırma yetkisi alıyoruz. Gayrimenkulün sınıfı, lüks olup olmadığına, büyüklüğüne, bulunduğu yere vergi değerine göre farklı oranlar belirleme yetkisi alıyoruz. Burada bütün bu parametreleri ayrı ayrı ya da tamamını birlikte değerlendirebiliriz” dedi.


Bakanlar Kurulu'na ayrıca inşaat sürecinde imzalanan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranlarını farklı oranlarda belirleme yetkisi verildi.


Yeni düzenleme ile Bakanlar Kurulu, her bir sözleşme için bu oranları aşağı çekebilecek ya da yükseltebilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com